Πήγαινε κάτω

Δεν «Χ»άρηκε η ΑΕΚ, 1-1 με τον Άρη Empty Δεν «Χ»άρηκε η ΑΕΚ, 1-1 με τον Άρη

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Κυρ 16 Σεπ - 23:21

Δεν «Χ»άρηκε η ΑΕΚ, 1-1 με τον Άρη Image

Η ΑΕΚ μπορεί να προηγήθηκε κόντρα στον Άρη, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στη φετινή Super League.

H ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο ΟΑΚΑ με τους Θεσσαλονικείς, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κι έτσι παρέμεινε στην ουρά της βαθμολογίας.

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός στη φετινή Super League για την «Ένωση», που άνοιξε το σκορ στο 58' με τον Γιάγκο, ενώ στον αντίποδα το συγκρότημα του Κατσαβάκη με την ισοπαλία στο Ολυμπιακό Στάδιο, έφτασε τους δύο πόντους.

Το γκολ με το οποίο έφερε το ματς στα ίσα ο Άρης, το σημείωσε ο Αγκάνθο στο 74'. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν οι επίδοξοι αγοραστές της ΠΑΕ ΑΕΚ, Μιχάλης Βιντιάδης και Κιθ Χάρις.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η υπεροχή της ήταν φλύαρη.

Οι παίκτες του Βλάχου δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Διούδη, με εξαίρεση ένα σουτ του Κορδέρο στο 13΄, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Άρη.

Στο 32' ο Φούντας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε άουτ με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει χωρίς σκορ (0-0).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έγιναν πιο ουσιαστικοί και απείλησαν στο 56' με τον Κατσικοκέρη, ο οποίος έκανε την προβολή, βλέποντας όμως την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο η «Ένωση» κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από κόρνερ του Ρίκκα, ο Γιάγκο έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Άρη, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της ομάδας του στο νέο πρωτάθλημα.

Εντούτοις οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα για μόλις 16 λεπτά. Κι αυτό γιατί στο 74' και σε μια από τις ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες του Άρη, ο Καπετάνος με ωραία κάθετη μπαλιά έβγαλε μπροστά τον Αγκάνθο, που πλάσαρε υποδειγματικά τον Κωνσταντόπουλο και ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Κουτρουμπής, Κατίδης, Κορδέρο, Παπαδημητρίου, Βλάχος - Παντίδος, Κοέλιο, Νταμαρλής, Γιαννιώτας, Διούδης

ΑΕΚ (Βαγγέλης Βλάχος): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γιάγκο, Κορδέρο, Κατσικοκέρης, Γκερέιρο (81' Φουρτάδο), Ρίκκα, Λαγός (41' Κατίδης), Φούντας (66' Παπαδημητρίου), Βλάχος, Κουτρουμπής.

Άρης (Μάκης Κατσαβάκης): Διούδης, Γιαννίτσης (59' Ασλανίδης), Παπαζαχαρίας, Παντίδος (46' Νταμαρλής), Αγκάνθο, Καπετάνος, Παπαστεριανός (73' Γκέσιος), Πουλίδο, Γιαννιώτας, Ψυχογιός, Κοέλιο.

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης