Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

«Άλωσε» την Κομοτηνή η Βέροια, 1-0 τον Πανθρακικό

«Άλωσε» την Κομοτηνή η Βέροια, 1-0 τον Πανθρακικό Empty «Άλωσε» την Κομοτηνή η Βέροια, 1-0 τον Πανθρακικό

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Κυρ 30 Σεπ - 20:06

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε στην Κομοτηνή η Βέροια, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League.

Η «βασίλισσα» του Βορρά, μετά την επικράτησή της επί του ΠΑΣ Γιάννινα την περασμένη εβδομάδα, επικράτησε με 1-0 του Πανθρακικού την Κυριακή, καταφέρνοντας να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το γκολ που έκρινε το ματς και χάρισε στην ομάδα του Καρύδα το πολύτιμο «τρίποντο», το πέτυχε ο Καλτσάς στο 50ο λεπτό.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και είχαν τα «ηνία» στο παιχνίδι, δημιουργώντας μάλιστα αρκετές επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία της Βέροιας.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Λαδάκης στο 7΄ και στο 10΄ δεν ήταν ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια.

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στη φάση του 4ου λεπτού, όταν ο Λόπεθ νίκησε τον Λουσέρο σε τετ-α-τετ και στη συνέχεια οι Βαϊρουά και Παπαδόπουλος... διαγωνίστηκαν για το ποιος θα σκοράρει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Κάπως έτσι επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, στο 50΄, ο νεοεισελθών Νίκος Καλτσάς πήρε την ασίστ από τον Ολαϊτάν και δεν δυσκολεύθηκε σε κενή εστία να γράψει το 0-1, στην πρώτη «επίσκεψη »των φιλοξενούμενων στην περιοχή του Αντίλοβιτς.

Το γκολ που δέχθηκαν έριξε την ψυχολογία των παικτών του Πανθρακικού, που δεν κατάφεραν στη συνέχεια να απειλήσουν τη «βασίλισσα» του Βορρά, με εξαίρεση τη φάση στο 84ο λεπτό, όταν ο Λόπεθ κράτησε το «μηδέν», αποκρούοντας το σουτ του Κυβελίδη.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Δασκαλόπουλου βρήκε τη Βέροια να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, παίρνοντας ένα παιχνίδι που θεωρείται ως «εξάποντο», δεδομένου ότι απέναντί της είχε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους.

Κίτρινες: Σαρακατσάνος, Καστσελάν (στον πάγκο) - Μπαργκάν, Λόπεθ, Γεωργιάδης, Κόστλι
Πανθρακικός (Σάββας Παντελίδης): Αντίλοβιτς, Βαϊρουά, Παπαδόπουλος, Λουσέρο, Σερφά, Μουναφό (71΄ Μίνγκα), Μπαϊκαρά (53΄ Κυβελίδης), Χρήστου (82΄ Κοντογουλίδης), Λαδάκης, Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης

Βέροια (Νίκος Καρύδας): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Καλί, Γεωργέας, Καλογέρης, Πέρεθ (46΄ Καλτσάς), Ολαϊτάν, Καφές (83΄ Βεργώνης), Μπαργκάν (67΄ Μπελόν), Κόστλι, Ορέστες.

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης