Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

«Γέλασε» τελευταίος ο Πλατανιάς, 3-2 την Ξάνθη

«Γέλασε» τελευταίος ο Πλατανιάς, 3-2 την Ξάνθη Empty «Γέλασε» τελευταίος ο Πλατανιάς, 3-2 την Ξάνθη

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Κυρ 30 Σεπ - 23:17

Σε έναν αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ο Πλατανιάς επιβλήθηκε με 3-2 σκορ της Skoda Ξάνθης την Κυριακή, για την 5η αγωνιστική της Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Χανιώτες στη συγκλονιστική αναμέτρηση, που διεξήχθη στα Περιβόλια, ήταν ο Ντόε.

Ο Αφρικανός επιθετικός στο ντεμπούτο του με τους «ερυθρόλευκους» σημείωσε δύο γκολ (84΄, +90΄) εκ των οποίων το ένα ήταν το νικητήριο, χαρίζοντας έτσι στην ομάδα του τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Ακρίτες είχαν προηγηθεί με τέρμα του Γκλέισον στο 11’, όμως ο Πλατανιάς έφτασε στην ισοφάριση με αυτογκόλ του συγκεκριμένου ποδοσφαιριστή στο 48’.

Το γκολ, με το οποίο ισοφάρισε προσωρινά στο 89’ σε 2-2 η Ξάνθη, πέτυχε ο Βασιλακάκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, λόγω αποβολής του Μαρίν στο 39΄.

Ο αγώνας

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τη Skoda Ξάνθη, η οποία ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 11ο λεπτό.

Σκόρερ για τους Ακρίτες ήταν ο Γκλέισον, ο οποίος εξαπέλυσε «οβίδα» έξω από την περιοχή, αιφνιδιάζοντας τον Κηπουρό, που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Οι παίκτες του Χατζηνικολάου, μετά το πρώτο «σοκ», αντεπιτέθηκαν, κυριάρχησαν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, παρότι είχαν ορισμένες καλές στιγμές, με κορυφαία όλων το πλασέ του Ουκάρ, που έφυγε λίγο άουτ στο 16΄.

Εντούτοις, πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι αριθμητικές ισορροπίες διαταράχθηκαν, όταν ο Μαρίν χτύπησε εκτός φάσης τον Μαρτσάκη και αποβλήθηκε.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, ο Πλατανιάς ισοφάρισε.

Έπειτα από σέντρα του Γκονζάλες, ο Γκλέισον δεν υπολόγισε σωστά και, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Από το σημείο εκείνο, οι γηπεδούχοι άσκησαν... αφόρητη πίεση στην Ξάνθη και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τον Τζάνη στο 62΄ (αστόχησε προ κενής εστίας) τον Αναστασάκο στο 67΄ (απέκρουσε ο Βιβιανί) και τον Ουντότζι στο 77΄ (άουτ).

Έξι λεπτά πριν από το τέλος, ο Ντόε με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 2-1, φέρνοντας τον Πλατανιά «αγκαλιά» με τη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 89΄ με τον Βασιλακάκη στη μοναδική τους ευκαιρία στο β΄ ημίχρονο.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε ισόπαλο, ο Λόρενς Ντόε με νέα κεφαλιά στο 91΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, στον πιο συναρπαστικό αγώνα του φετινού πρωταθλήματος.

Κίτρινες: Μαρτσάκης, Αναστασάκος, Ντόε - Μπέρτος, Ντάνι, Μπαεβανίδης, Βιβιανί

Κόκκινες: Μαρίν (39΄)

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Τζανής, Κανακούδης, Αναστασάκος (87΄ Μιρτσέτα), Μαρτσάκης, Αγκιλέρα, Κάλαϊζιτς (78΄ Γιακουμάκης), Ουντότζι, Ουκάρ (46΄ Γκονζάλες), Λόρενς

Ξάνθη (Γιάννης Παπαδημητρίου): Βιβιανί, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Μαρίν, Μαρκόφσκι (61΄ Μάνταλος), Μαρσελίνιο (76΄ Φλίσκας), Βασιλακάκης, Πίντο, Βάλλας, Ντάνι, Ρανός (42΄ Πλατέλλας)

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης