Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, 4-0 την Ξάνθη

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, 4-0 την Ξάνθη Empty Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, 4-0 την Ξάνθη

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Σαβ 20 Οκτ - 19:42

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, 4-0 την Ξάνθη 849067

Την έβδομη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική επικράτησαν 4-0 της Ξάνθης στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολ των Μανωλά (37`), Χολέμπας (51`) και Τζιμπούρ (53`, 63`).

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε νωθρός στο πρώτο ημίχρονο και πριν ανοίξει το σκορ η Ξάνθη είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να προηγηθεί. Στο 33ο λεπτό ο Μαρσελίνιο έδωσε την μπάλα στον Καζούμπα, ο οποίος δεν κατάφερε να «κρεμάσει» τον Κάρολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα στην περιοχή της Ξάνθης, όπου ο Κώστας Μανωλάς πήδηξε ψηλότερα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους πρωταθλητές.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος μπήκε δυναμικά και «καθάρισε» γρήγορα την υπόθεση-νίκη. Στο 49’ ο Φουστέρ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βιβιανί, ενώ στο 51’ ο Αμπντούν και Χολέμπας άλλαξαν την μπάλα και ο ομογενής άσος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Ξάνθης, σημειώνοντας το 2-0.

Τρία λεπτά μετά ο Τζιμπούρ με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο Αλγερινός φορ στο 63’ πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Τζιμπούρ έκανε το κοντρόλ στην κίνηση και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Βιβιανί.

Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η ΠΑΕ Ολυμπιακός διά του προέδρου της, Βαγγέλη Μαρινάκη, τίμησε με αναμνηστική πλακέτα τον Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα. Φανερά συγκινημένος ο Βραζιλιάνος άσος, ένας από τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές που αγωνίσθηκαν στην Ελλάδα, απευθυνόμενος στους χιλιάδες φίλους του Ολυμπιακού, είπε σε άπταιστα ελληνικά: «Σας αγαπώ πολύ».

Ολυμπιακός – Ξάνθη 4-0 (Nova 2)

Γκολ: 37' Μανωλάς, 51' Χολέμπας, 54', 63' Τζιμπούρ
49' δοκάρι Φουστέρ
85' δοκάρι Μήτρογλου

Κίτρινες κάρτες: Φουστέρ - Μαρσελίνιο, Πλατέλλας, Ντάνι, Βάλλας

Κόκκινες κάρτες: -

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Μανιάτης, Μοντέστο, Κοντρέρας, Μανωλάς, Χολέβας (70' Τοροσίδης), Γκρέκο, Μασάντο (71' Μήτρογλου), Φουστέρ, Αμπντούν, Τζιμπούρ (79' Βλαχοδήμος).

Ξάνθη (Νίκος Κωστένογλου): Βιβιανί, Μαρκόφσκι (83' Ράνος), Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Πλατέλλας (46' Μαρίν), Μάνταλος (70' Τριάδης), Φλίσκας, Κοσεμίδης, Βάλλας, Ντάνι, Καζούμπα.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης