TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ

Πήγαινε κάτω

s Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Τετ 8 Μάης - 18:12

Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ

Με μάτια βουρκωμένα από τη συγκίνηση και με την «πορτοκαλί θεά» ανά χείρας, ο Νίκος Γκάλης επέστρεψε στα παλιά του λημέρια, στο αγαπημένο του «Αλεξάνδρειο», που πλέον αλλάζει όνομα για... χατίρι του και πλέον θα λέγεται: «Nick Galis Hall».

Ο θρύλος του ελληνικού μπάσκετ, ο δικός μας «Νικ», ο «στυγνός δολοφόνος» για τις αντίπαλες άμυνες, τιμήθηκε το βράδυ της Τρίτης από τον μπασκετικό Άρη, 19 ολόκληρα χρόνια, μετά την αποχώρηση του από την ενεργό δράση.


Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File
Ο Νίκος Γκάλης δεν μπορεί να συγκρατήσει τα δάκρυά του. Δίπλα του ο Παναγιώτης Γιαννάκης.

Αυτή η τιμητική εκδήλωση διοργανώθηκε βέβαια, με κάποια χρόνια καθυστέρηση, ωστόσο, όπως επεσήμανε ο «Νικ» στη συνέντευξη που έδωσε το μεσημέρι της Τρίτης στο zougla.gr: «…Κάλλιο αργά παρά ποτέ».

«Δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμή»

Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File
Ο Νίκος Γκάλης, αγκαλιά με την αγαπημένη του κορούλα...

«Δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμή για έναν αθλητή αυτό που συνέβη: να κρεμάσει η αγαπημένη μου ομάδα ψηλά τη φανέλα μου. Το μπάσκετ είναι ομαδικό σπορ. Κανείς δεν μπορεί διακριθεί μόνος του. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συμπαίκτες μου, τους προπονητές, τη διοίκηση του Άρη που με βοήθησαν και στον κόσμο που μας έδωσε φτερά», επεσήμανε ο Γκάλης, ο οποίος είχε λυγίσει από τη συγκίνηση, για την εξαιρετικά οργανωμένη, γιορτή που του επιφύλαξαν οι Θεσσαλονικείς.

«Είναι ημέρα χαράς σήμερα, αλλά δεν άντεξα να μην κλάψω. Ο κόσμος νοσταλγεί τα παλιά καλά χρόνια και θέλω να πιστέψω ότι κανείς δεν ξέχασε τις ωραίες στιγμές που ζήσαμε σε αυτό το γήπεδο. Τα νέα παιδιά θα πρέπει να αγαπούν αυτό που κάνουν και να δουλεύουν το ταλέντο τους. Έχει ταλέντο η Ελλάδα και το μπάσκετ έχει μπει πλέον στο πετσί των Ελλήνων», πρόσθεσε στη συνέχεια ο θρύλος του ελληνικού μπάσκετ στην κάμερα της συνδρομητικής τηλεόρασης.

«Σείστηκε» το Αλεξάνδρειο κατά την είσοδο του «Νικ»

Νωρίτερα, κατά την είσοδο του Γκάλη στο παρκέ, το «Αλεξάνδρειο» κυριολεκτικά «σείστηκε». Με την ιαχή «έρχεται», το «είσαι θεός μοναδικός», το «τι την έκανε την μπάλα ο θεός», ο «Νικ» μπήκε στο «Παλέ», γνωρίζοντας την αποθέωση από όλους.


video platformvideo managementvideo solutionsvideo player
Η είσοδος του Γκάλη στο παρκε...

Εν συνεχεία χαιρέτησε διά χειραψίας τους υψηλούς προσκεκλημένους της εκδήλωσης, ξένους και Έλληνες παλαίμαχους παίκτες, έναν -έναν τους παίκτες της Λιμόζ, αυτούς του Άρη, ενώ αγκαλιάστηκε θερμά με τον Παναγιώτη Γιαννάκη.

Ο Νίκος Γκάλης, μετά από μερικά κόλπα με την πορτοκαλί μπάλα, που πάντα τον υπάκουε, έκανε το τζάμπολ του φιλικού αγώνα ανάμεσα στον Άρη και τη Λιμόζ και πήρε θέση στα επίσημα του Αλεξανδρείου δίπλα την κόρη του, Στέλλα και τη σύζυγό του Ελένη, οι οποίες λίγα λεπτά νωρίτερα είχαν σπεύσει δίπλα του στο παρκέ...


Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File
Τα κόλπα του Γκάλη με την μπάλα...

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

Και εγένετο... Nick Galis Hall
Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File

Όπως προαναφέραμε στη σημερινή εκδήλωση, σχεδόν 19 χρόνια μετά την ανακοίνωση της αποχώρησής του από την ενεργό δράση, ο Νίκος Γκάλης είδε το «Αλεξάνδρειο» να αποκτά το όνομά του.

Κατά τη διάρκεια του φιλικού προς τιμήν του, έγινε γνωστό από τον αρμόδιο υπουργό, Γιάννη Ιωαννίδη, πως με εντολή του Πρωθυπουργού, Αντώνη Σαμαρά πλέον το «Παλέ» θα λέγεται «Nick Galis Hall».

Αργότερα, εν μέσω συγκίνησης, το στεφάνι που φιλοξενεί τα λάβαρα των τίτλων της ομάδας του Άρη κατέβηκε στο έδαφος και στο κέντρο τοποθετήθηκε η φανέλα του Νίκου Γκάλη με την υπογραφή του, λίγο πριν πάρει και πάλι την πορεία προς την κορυφή.

«Ο Νίκος Γκάλης πήρε τη θέση που του αξίζει στην ομάδα. Εμείς θέλαμε να αποκαταστήσουμε την ιστορία και ξεκινήσαμε από το Νίκο Γκάλη. Έπρεπε ένα λάθος που συνέβαινε να κλείσει. Την απάντηση την δίνουμε εμείς οι ίδιοι απόψε εδώ. Θα έπρεπε να εκφράσω μια επίσημη συγγνώμη, που πέρασαν τόσα χρόνια για να γίνει το αυτονόητο. Νίκο, εδώ είναι το σπίτι σου», δήλωσε ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Λευτέρης Αρβανίτης.


Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File

Η φανέλα με το Νο6 υψώνεται στο Αλεξάνδρειο...
video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

Η ελίτ του ελληνικού και ευρωπαϊκού μπάσκετ ήταν στο «Παλέ»

Στο «Αλεξάνδρειο», που είχε από νωρίς γεμίσει ασφυκτικά από 5.000 κόσμο, έδωσε το «παρών» η ελίτ του ελληνικού και του ευρωπαϊκού μπάσκετ: παλιοί συμπαίκτες, αντίπαλοι και προπονητές του «Νικ».

Συγκεκριμένα οι Αλεξάντερ Βολκόφ, Στόγιαν Βράνκοβιτς, Τζόρντι Βιγιακαμπάκα, Ντίνο Ράτζα, Οντι Νόρις, Ντορόν Τζάμσι, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, Μπάνε Πρέλεβιτς, Τζον Κόρφας, Παναγιώτης Φασούλας, Νίκος Σταυρόπουλος, Λευτέρης Κακιούσης, Γιώργος Σιγάλας, Μέμος Ιωάννου, Αργύρης Καμπούρης, Νίκος Λινάρδος, Μιχάλης Ρωμανίδης, Βασίλης Λυπηρίδης, Μιχαήλ Μισούνοφ, Ντέιβιντ Στεργάκος, Στηβ Γιατζόγλου, Λάζαρος Λέσιτς, Γιάννης Ιωαννίδης, Ντίνος Αγγελίδης, Γιάννης Δόξογλου, Βαγγέλης Βουρτζούμης, Νίκος Τσαχτάνης, Χάρης Παπαγεωργίου, Μιχάλης Γιαννουζάκος, Μάνθος Κατσούλης, Δημήτρης Κοκολάκης, Μηνάς Τουκμενίδης και Πέτρος Σταμάτης, βρέθηκαν στο «Παλέ Ντε Σπορ», για να τιμήσουν τον Νίκο Γκάλη.

Τον άνθρωπο που έβαλε την πορτοκαλί μπάλα στην ψυχοσύνθεση, την καθημερινότητα και την κουλτούρα της Ελλάδας. Στα επίσημα του Αλεξάνδρειου βρέθηκαν οι διοικούντες την ΚΑΕ Άρης, παλιοί παράγοντες των «κίτρινων», πολιτικοί φορείς, ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης.

Νικήτρια η Λιμόζ

Επειδή όμως στην τιμητική εκδήλωση για τον Νίκο Γκάλη, υπήρχε και αγωνιστική δράση, ο Άρης αντιμετώπισε τη Λιμόζ, με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να επικρατεί με 74-61.

Ο Γκάλης έκανε «ζντο» μαζί με τους «κίτρινους», ο αγώνας ξεκίνησε με σκορ 50-50 και ολοκληρώθηκε υπέρ των Γάλλων 64-71.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Φούφης, Πουρσανίδης

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ: Γκάλης 50, Πάσαλιτς 2, Χαντ, Πελεκάνος 6, Τσιάρας 1, Ασημακόπουλος 3, Καραποστόλου, Χαρίσης 2, Μποχωρίδης Ν., Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης, Δήμας, Τσακαλέρης.

ΛΙΜΟΖ: Γκομίς, Τραορέ 2, Λονραντίλα, Κουριέρ 8, Μιπόκα 4, Γουαναμέικερ 8, Μακ Αλάρνει 9, Ζερμπό 5, Βρόκμαν 10, Μπουνκού Κολό 12, Γκίμπσον 3, Εφθίμοφ 10.


video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

Ο Γκάλης κάνει το τζάμπολ στο ματς του Άρη με τη Λιμόζ

Διαβάστε τι δήλωσαν οι προσκεκλημένοι για τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ:

Σάσα Βολκόφ: «Άλλαξε το ευρωπαϊκό και το ελληνικό μπάσκετ ο Νίκος Γκάλης. Είναι τιμή μου που έπαιξα μαζί του. Είναι ο κορυφαίος όλων των εποχών».

Όντι Νόρις: «Θα ήθελα πολύ να έχω παίξει μαζί του, θα του έδινα σίγουρα την μπάλα εάν θα ήμασταν συμπαίκτες. Άλλαξε το μπάσκετ όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και την Ευρώπη».

Ντίνο Ράτζα: «Είναι ο άνθρωπος που άλλαξε την ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Σίγουρα, είναι τεράστιος παίκτης. Ήταν ένας από τους μεγαλύτερους παίκτες του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Κανείς δεν είναι σαν τον Ντράζεν Πέτροβιτς, αλλά ήταν εξαιρετικός».

Γιώργος Σιγάλας: «Είχα την τύχη να τεθώ αντιμέτωπος με τον Νίκο Γκάλη. Είχα την τύχη να μου υπογράψει μία φανέλα του πριν από λίγους μήνες. Ευχαριστώ την ΚΑΕ Άρης και τον Νίκο Γκάλη. Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε».

Αργύρης Καμπούρης: «Θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ. Ο Νίκος βοήθησε την Ελλάδα και το ελληνικό μπάσκετ να φτάσει εκεί που έφτασε».

Ντορόν Τζάμσι: «Είναι μεγάλη μου τιμή που είμαι εδώ, η καρδιά μου χτυπάει πολύ δυνατά. Περισσότερο από τον καθένα άξιζε αυτή την τιμή ο Νίκος Γκάλης. Φυσικά και ήταν εξαιρετικός, προικισμένος. Ποιος άλλος παίκτης σε κάνει να ανατριχιάζεις;».

Παναγιώτης Γιαννάκης: «Ευχαριστούμε πολύ. Εκ μέρους όλων παιδιών, ευχαριστούμε πάρα πολύ παιδιά... Κάνατε το μπάσκετ ελκυστικό σε όλη την Ευρώπη, με πρωτοπόρο τον Νίκο. Βοηθήστε την ομάδα για να επανέλθει».

Παναγιώτης Φασούλας: «Ήρθαμε για να τιμήσουμε ένα θρύλο του ελληνικού μπάσκετ. Δεν έχει σημασία εάν είναι αργά ή νωρίς. Αυτό που θυμάμαι είναι η αβεβαιότητα πώς θα τον αντιμετωπίσεις».

Μπάνε Πρέλιεβιτς: «Ευχαριστώ για την πρόσκληση την ΚΑΕ Άρης. Δεν θα μπορούσα με τίποτα να πω "όχι"».

Γιάννης Ιωαννίδης: «Εδώ "φάγαμε" τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας. Γνωρίσαμε μεγάλες στιγμές. Αυτά τα παιδιά που πέρασαν προηγουμένως, αυτοί έφεραν τον Γκάλη. Ήρθε στον Άρη και δόξασε την ομάδα και δοξάστηκε. Αργήσαμε να τον τιμήσουμε, αλλά αυτό θα το κάνουμε σήμερα».

Μιχάλης Γιαννουζάκος: Στις αρχές φορούσε το Νο 7 ο Γκάλης. Όταν μοιράζαμε τις φανέλες, μου είπε κατευθείαν πάρε αυτή τη φανέλα. Γι' αυτό έχει κρεμαστεί η φανέλα με το νούμερο 6, γιατί από τότε άλλαξε και πήρε το 6».

Λάζαρος Λέσιτς: «Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι εδώ. Ήρθα σε μια μεγάλη ομάδα εδώ και γέρασα εδώ. Φάγαμε γλυκό ψωμάκι λόγω του Γκάλη».

Στιβ Γιατζόγλου: «Δεν είναι μέρα για δάκρυα. Σήμερα τιμάμε τον "δικό μας Μάικλ Τζόρνταν!". Ήρθαμε να του πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ. Τον ευχαριστώ που μου έβαλε 50 πόντους στη... μούρη».

Τζον Κόρφας: «Ήταν ο καλύτερος αντίπαλος που αντιμετώπισα ποτέ».


Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File
O Νίκος Γκάλης, με τη συγκίνηση να είναι «ζωγραφισμένη» στο πρόσωπό του...

Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File
Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ Ο θρύλος του ελληνικού μπάσκετ «λυγίζει» από τη συγκίνηση..

Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ File
Ο «Νικ»… πνίγεται στην αγκαλιά του Παναγιώτη Γιαννάκη…

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης στο παρκέ:

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

Η είσοδος του Μπάνε Πρέλιεβιτς στο Αλεξάνδρειο:


Η είσοδος των βετεράνων άσων στο παρκέ:
video platformvideo managementvideo solutionsvideo player



Το who is who του Νίκου Γκάλη

Όνομα: Νίκος
Επώνυμο: Γεωργαλής (Γκάλης)
Ημερομηνία γέννησης: 23 Ιουλίου 1957
Τόπος: Νιου Τζέρσεϊ (ΗΠΑ)
Ύψος: 1,83μ.
Θέση: Σούτινγκ γκαρντ
Ομάδες: Σίτον Χολ (1975-1979), Αρης (1979-1992), Παναθηναϊκός (1992-1995) Διεθνής: 168 φορές (5.131 πόντοι)

Τίτλοι:
8 Πρωταθλήματα Ελλάδος: 1983, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991
7 Κύπελλα Ελλάδας: 1985, 1987, 1988, 1989, 1990, 1992, 1993
1 Χρυσό Μετάλλιο Ευρωμπάσκετ: 1987
1 Ασημένιο Μετάλλιο Ευρωμπάσκετ: 1989

Τα ρεκόρ του Νίκου Γκάλη:

# Πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο ελληνικό πρωτάθλημα (12.714 πόντοι)

# Πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο ελληνικό κύπελλο (1.485 πόντοι)

# Έπαιξε 5 φορές στην μικτή Ευρώπης

# Ρέκορντμαν πόντων σε φάϊναλ φορ κυπέλλου πρωταθλητριών

# Ρέκορντμαν πόντων σε τελικούς κυπέλλων Ελλάδα (πάνω από 200 πόντοι)

# Έχει το καλύτερο ρεκόρ σκοραρίσματος σε έναν τελικό (52 πόντους το 1987 με τον Πανελλήνιο)

# Ρεκόρ 62 πόντων στο πρωτάθλημα (1981, Άρης-Ιωνικός)

# Ρεκόρ 53 πόντων με την Εθνική (Ελλάδα-Παναμάς)

# Σε 105 αγώνες (με τον Άρη), έχει σημειώσει πάνω από 40 πόντους

# Αναδείχθηκε 11 φορές πρώτος σκόρερ του Ελληνικού πρωταθλήματος (με τον Άρη)

# Ήταν 1ος σκόρερ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1983 (231 πόντους!)

# Ήταν 1ος σκόρερ του Παγκόσμιου πρωταθλήματος του 1986 (332 πόντους σε 9 αγώνες)

# Πρωταθλητής Ευρώπης το 1987

# Ήταν 1ος σκόρερ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1989 (με 178 πόντους) και δευτεραθλητής Ευρώπης το 1989

# Ήταν 1ος σκόρερ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1991 (με 158 πόντους)

Φωτογραφίες από: pressaris

*zougla.gr
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Τίμησαν τον θρύλο του ελληνικού μπάσκετ 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης