Καλή συνέχεια να έχουμε.

«Διπλό» παραμονής για τον Απόλλωνα στην Κομοτηνή

«Διπλό» παραμονής για τον Απόλλωνα στην Κομοτηνή Empty «Διπλό» παραμονής για τον Απόλλωνα στην Κομοτηνή

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Κυρ 30 Μαρ - 21:05

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει αποδεικνύεται ο Απόλλωνας Σμύρνης. Η «ελαφρά ταξιαρχία», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πετρόπουλο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, έφυγε την Κυριακή με ένα «τρίποντο-χρυσάφι» από την Κομοτηνή και με τη νίκη της με 3-2 επί του Πανθρακικού αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την παραμονή στη Super League.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, στο 11ο λεπτό, με ωραίο σουτ του Τζάνη από το ύψος της περιοχής, αλλά στη συνέχεια ο Απόλλωνας πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και γρήγορα ανέτρεψε το σκορ.

Αφού πρώτα απείλησε στο 14΄ με τον Μίνγκα (σουτ άουτ) και στο 16΄ με τον Κόρμπο (κεφαλιά που απέκρουσε ο Πασχαλάκης), ισοφάρισε στο 17΄ με κοντινή κεφαλιά του Κόρμπου μετά από κόρνερ του Μίνγκα. Δέκα λεπτά αργότερα, με τον ίδιο δημιουργό (αυτή τη φορά από εκτέλεση φάουλ), ο Πετρόπουλος γύρισε μέσα στην περιοχή και με σουτ έδωσε προβάδισμα στην «ελαφρά ταξιαρχία».

Το ματς «πήρε φωτιά» στο 30΄, όταν ο Παπαζαχαρίας σκόραρε, ο διαιτητής Κουκουλάκης αρχικά έδειξε σέντρα, όμως στη συνέχεια και μετά από υπόδειξη του βοηθού ακύρωσε το γκολ, καταλογίζοντας σε θέση οφσάιντ τον Πετρόπουλο, που βρισκόταν μπροστά από τον Πασχαλάκη και κρίθηκε ότι επηρέαζε τη φάση.

Άρπαξε το μικρόφωνο του ρεπόρτερ ο Σάντσεζ

Όντας σε έξαλλη κατάσταση ο Λόρι Σάντσεζ διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα, φτάνοντας μάλιστα στο σημείο να αρπάξει το μικρόφωνο του ρεπόρτερ της συνδρομητικής τηλεόρασης και να κάνει δηλώσεις ενόσω το ματς βρισκόταν σε εξέλιξη.

Παρά την... αναταραχή, ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι ανώτερος και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 35΄, όταν ο Χρήστου απέκρουσε λίγο προ της γραμμής το σουτ του Πετρόπουλου και στη συνέχεια ο Πασχαλάκης απέκρουσε το δεύτερο σουτ του έμπειρου επιθετικού.

Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και στο β΄ ημίχρονο, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει τα σουτ των Πετρόπουλου (54΄), Κόρμπου (56΄) και Μίνγκα (58΄).

Και όπως... επιτάσσει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, ήταν ο Πανθρακικός αυτός που σκόραρε και ισοφάρισε στο 60΄, όταν ο Τζάνης επιχείρησε από πολύ πλάγια θέση μία σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κανακούδη, πήρε ύψος και κατέληξε στο απέναντι «παραθυράκι» του Γκόμες.

Ο Απόλλωνας αγχώθηκε, αφού κινδύνευε να χάσει μέσα από τα χέρια του μία πολύτιμη νίκη, όμως στο 75΄ ο Κουκουλάκης υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Μακρυδημήτρη μέσα στην περιοχή και ο Πετρόπουλος δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, «γράφοντας» στο 76΄ το τελικό 2-3.

Κίτρινες: Μπεν Σαμπάτ, Τζάνης - Παπαζαχαρίας, Κόρμπος, Παντελιάδης

Πανθρακικός (Ακης Μάντζιος): Πασχαλάκης, Μπεν Σαμπάτ, Παπαγεωργίου, Ιγκόρ, Λαδάκης, Χρήστου (37΄ Μακρυδημήτρης), Εμπόου, Ρομέου (46΄ Χασομέρης), Μπαϊκαρά, Τζάνης, Μολίνα (74΄ Καθάριος)

Απόλλωνας Σμύρνης (Λόρι Σάντσεζ): Γκόμες, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Κανακούδης, Κόρμπος (71΄ Παντελιάδης), Πετρόπουλος, Μίνγκας (74΄ Ντάλμπεργκ), Φαρινόλα (81΄ Τσιλιγκίρης), Τσοκάνης, Λουσέρο, Παπαζαχαρίας