TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!"

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!" Empty Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!"

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Πεμ 23 Αυγ - 18:14

Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!"

Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!" Kasidiaris1_627843510

Κατά των λαθρομεταναστών ξέσπασε ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Κασιδιάρης σήμερα στη Βουλή, ασκώντας παράλληλα έντονη κριτική στον τρόπο που αντιμετωπίστηκε ο Πακιστανός δράστης στου στυγερού εγκλήματος της Πάρου και τονίζοντας ότι κορόιδεψε ολόκληρο κράτος και μεταφέρθηκε στις φυλακές ανηλίκων όπου… «περνάει ζάχαρη»!

«Πρέπει να τελειώσει πια το θέμα με αυτά τα σκουπίδια. Για εμάς είναι σκουπίδια, εντός εισαγωγικών, έχει μετατραπεί η χώρα στον σκουπιδότοπο της Ευρώπης» τόνισε οργισμένος ο κ. Κασιδιάρης.

«Κάθε μέρα μπαίνουν στη χώρα μας χιλιάδες εγκληματικά στοιχεία και δεν υπάρχει κανένας έλεγχος. Δεν γνωρίζουμε τίποτα γι’ αυτούς. Ένας δεσμοφύλακας που γνωρίζει την αραβική γλώσσα μου μετέφερε τις προάλλες ότι σε διάλογο ενός αλγερινού κρατούμενο με την πρεσβεία, του είπαν “μείνε στην Ελλάδα γιατί αν έρθεις στην Αλγερία μα όσα έχεις κάνει σε περιμένει δις ισόβια”. Αυτοί άρχονται στη χώρα» πρόσθεσε ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής.

Οι χαρακτηρισμοί του κ. Κασιδιάρη προκάλεσαν την αντίδραση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Βούτση και του Ε’ Αντιπροέδρου της Βουλής Λεωνίδα Γρηγοράκου, οι οποίοι έκαναν λόγο για ανατριχιαστικούς χαρακτηρισμούς περί «σκουπιδιών» και «σκουπιδότοπου» που δεν αρμόζουν στο Κοινοβούλίο.

«Εμείς επιμένουμε στον χαρακτηρισμό αυτό» απάντησε ο Ηλίας Κασιδιάρης, ο οποίος σε πολύ υψηλούς τόνους άστραψε και βρόντηξε για την υπόθεση με τον Πακιστανό της Πάρου. «Κοροϊδεύει ένα ολόκληρο κράτος. Δήλωσε ανήλικος και μεταφέρθηκε στις φυλακές ανηλίκων όπου περνάει ζάχαρη, την ώρα που ολόκληρη η Ελλάδα τον είδε και διαπίστωσε ότι είναι τουλάχιστον 25 ετών».

Το λόγο πήρε ο υφυπουργός Δικαιοσύνης Γιώργος Καραγκούνης, ο οποίος αφού εξέφρασε τον αποτροπιασμό του για το έγκλημα της Πάρου και τη συμπαράσταση του στην οικογένεια της 15χρονης κοπέλας, υποστήριξε ότι τα μόνα σχετικά στοιχεία είναι η δήλωση του Πακιστανού ότι γεννήθηκε το 1993 και πως οι ανακριτικές και εισαγγελικές αρχές έχουν ζητήσει τη συνδρομή και συλλογή στοιχείων για το δράστη τόσο από τις εγχώριες υπηρεσίες όσο και από υπηρεσίες του Πακιστάν. «Αν και όταν αποδειχθεί ότι δεν είναι ανήλικος, θα μεταχθεί άμεσα από τις φυλακές ανηλίκων. Η διαδικασία όπως ξέρετε όμως είναι μυστική και δε γνωρίζουμε σε ποιό σημείο βρίσκεται η έρευνα του ανακριτή και του εισαγγελέα» σχολίασε ο υφυπουργός.

Ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής πήρε εκ νέου το λόγο και ξέσπασε για ακόμη μία φορά μιλώντας για «τρελούς ή τυφλούς» δικαστικούς λειτουργούς: «Ο ανακριτής και ο εισαγγελέας, είναι ή τρελοί, ή τυφλοί λοιπόν. Ο Πακιστανός είχε δηλώσει ότι δεν είναι ανήλικος και άλλαξε μετά τη δήλωσή του μετά από υπόδειξη του δικηγόρου. Καλύπτετε τον συγκεκριμένο ανακριτή και εισαγγελέα και αυτό δεν σας τιμά. Δεν μπορεί στο Πρωτοδικείο να είναι δύο τρελοί ή τυφλοί, να υπάρχει τέτοια σύμπτωση. Υπάρχει λοιπόν σκοπιμότητα; Εφόσον δεν υπάρχει, όπως πιστεύω ότι δεν υπάρχει, θα πάρετε ένα τηλέφωνο για να σταματήσει αυτή η διαδικασία άμεσα!» κατέληξε σχεδόν ωρυόμενος ο Ηλίας Κασιδιάρης.

Η υψηλής ένταση συζήτηση έληξε με τον κ. καραγκούνη να ανταπαντά ότι αρνείται να σχολιάσει τους χαρακτηρισμούς του κ. κασιδιάρη και να σημειώνει πως «ο ανακριτής έχει στα χέρια του αρκετά όπλα μέχρι να περατωθεί η ανάκριση προκειμένου να διακριβώσει την ηλικία του δράση».​
Star.gr
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!" 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!" Empty Απ: Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!"

Δημοσίευση από ΜΗΔΕΙΑ Πεμ 23 Αυγ - 19:28

Σε γενικές γραμμές μου είναι δύσκολο να συμφωνήσω με τις απόψεις του Η. Κασιδιάρη κι έχω ορισμένους λόγους για αυτό.

Οι γονείς μου ήταν πολύ φτωχά και ταλαιπωρημένα χωριατόπουλα που έζησαν παιδικά χρόνια σε πόλεμο, εμφύλιο και την έλλειψη γονέων όταν στη δεκαετία του 60 πήγαν (νόμιμα!!) μετανάστες στη Γερμανία… Εγώ ήμουν βασικά παιδί αλλοδαπών και μεγάλωσα σαν παιδί μεταναστών. Και η δικιά μου ιστορία μοιάζει πάρα πολύ με τόσες ιστορίες άλλων Ελλήνων μεταναστών σε όλη την Ευρώπη και εκτός Ευρώπης. Εγώ από όσο θυμάμαι δεν αποκάλεσε ποτέ κανένας εμένα ή τους γονείς μου – ούτε το υπονόησε ποτέ κάποιος - «σκουπίδια» με οποιαδήποτε έννοια…

Είναι σωστό και αλήθεια – τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ - ότι εδώ στην Ελλάδα σίγουρα δεν υπάρχει ούτε ίχνος μιας σύγχρονης, σωστά οργανωμένης, λογικής και ανθρώπινης πολιτικής μετανάστευσης που να διασφαλίζει τα σύνορα της χώρας , την κοινωνική ειρήνη, ελευθερία, ασφάλεια και αξιοπρέπεια των ντόπιων και των ξένων και να ελέγχει τον αριθμό και το είδος των ανθρώπων που έρχονται εδώ και επιθυμούν να ζήσουν στην Ελλάδα για κάποιους λόγους. Και αυτό δυστυχώς έχει πολύ μεγάλες αρνητικές επιπτώσεις πάνω στους ντόπιους αλλά και στους ίδιους τους μετανάστες. Αλλά προσωπικά απλά δεν μπορώ να εγκρίνω σαν πολίτης και σαν άνθρωπος την νοοτροπία και την ιδεολογία του Κασιδιάρη και των ομοϊδεατών του. Δεν είναι λύση να βρίζεις ανθρώπους και γενικά να εκτοξεύεις μίσος εναντίον όλων χωρίς διάκριση. Και για να μη παρεξηγηθώ θα ήθελα να πω επίσης ότι μου είναι το ίδιο δύσκολο να συμφωνήσω με κάποια πράγματα ό,τι αφορά το μεταναστευτικό, που ακούω ή διαβάζω κατά στιγμές από στόματα μελλών αριστερών κομμάτων όπως π.χ. το ΣΥΡΙΖΑ…

Το έγκλημα που έγινε στην Πάρω από έναν Πακιστανό είναι εφιαλτικό και θα πρέπει να χειριστεί σωστά, δηλαδή η ελληνική δικαιοσύνη θα πρέπει να γνωρίζει τις ευθύνες τις και να πράξει ανάλογα….. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο περιθώριο για επιείκεια σε αυτή την περίπτωση και αυτές οι ιστοριούλες περί ανηλίκου προσωπικά τις βρίσκω απαράδεκτες… Κατά τη γνώμη μου η ποινή θα πρέπει να είναι αντίστοιχη με το έγκλημα και να εφαρμοστεί αυτό που προβλέπει η ελληνική νομοθεσία ανεξάρτητα από το γεγονός αν ο δράστης είναι Έλληνας ή ξένος… Επειδή από τη ζωή μου στη Γερμανία θυμάμαι πολύ καλά ότι για εμάς τους μετανάστες ο γερμανικός νόμος είχε ακριβώς την ίδια ισχύ όπως και για τους Γερμανούς… δεν γινόταν καμία διάκριση και αυτό σημαίνει ότι μας προστάτευε και μας στήριζε με τον ίδιο τρόπο όπως τους Γερμανούς στην περίπτωση που ένας ξένος έπεφτε θύμα εγκλήματος ή τέλος πάντων γινόταν κάποια αδικία εναντίον του. Και στην περίπτωση που ένας ξένος διέπραττε ένα έγκλημα ή μια αδικία ο γερμανικός νόμος εφαρμοζόταν με τον ίδιο τρόπο όπως και σε έναν Γερμανό!

Α ναι! Και κάτι ακόμα… αν θυμάμαι σωστά ο κύριος Κασιδιάρης έχει ανοιχτά θέματα με την ελληνική δικαιοσύνη… οπότε κατά την γνώμη μου καλά θα κάνει να λύσει πρώτα τα δικά του νομικά «προβλήματα» και μετά αν θέλει ίσως μπορεί να κρίνει τις νομικές υποθέσεις άλλων και να ζητάει εφαρμογή νόμων…

ΜΗΔΕΙΑ
ΜΗΔΕΙΑ
Συντονιστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Θηλυκό
Τόπος Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ηλικία Ηλικία : 50
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 64
Browser Browser : Κασιδιάρης: "Για εμάς οι μετανάστες είναι σκουπίδια!" 41610

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης