TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Μεσσήνη - Συρρικνωμένο το πανηγύρι, συγκρατημένος ο κόσμος

Πήγαινε κάτω

Μεσσήνη - Συρρικνωμένο το πανηγύρι, συγκρατημένος ο κόσμος Empty Μεσσήνη - Συρρικνωμένο το πανηγύρι, συγκρατημένος ο κόσμος

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Κυρ 23 Σεπ - 13:24

Μεσσήνη - Συρρικνωμένο το πανηγύρι, συγκρατημένος ο κόσμος

Μεσσήνη - Συρρικνωμένο το πανηγύρι, συγκρατημένος ο κόσμος Panigiri3

Αισθητά μικρότερο σε έκταση βρήκαμε φέτος το φημισμένο πανηγύρι της Μεσσήνης - η κρίση χτύπησε και τους μικροπωλητές - ωστόσο εξακολουθεί να διατηρεί το χρώμα και την ποικιλία του σε προϊόντα. Ρουχισμός, «κουζινικά», κουβέρτες, λευκά είδη, παιχνίδια που ξετρελαίνουν τα μικρά και γίνονται αιτία για ομηρικούς καυγάδες με τη μαμά και τον μπαμπά (σε έναν τέτοιο τύχαμε χθες), αφού ο οικογενειακός προϋπολογισμός είναι πια μειωμένος, και φυσικά αυτά τα μικροεργαλεία για την κουζίνα που κλέβουν πάντα την παράσταση στα πανηγύρια, όπως ο φοβερός πατατοκόφτης-κρεμμυδοκόφτης ή ο ειδικός μύλος που τρίβει στο άψε- σβήσε τη μυτζήθρα για τα μακαρόνια!
Όσο για την αγοραστική κίνηση, οι έμποροι τη χαρακτηρίζουν μειωμένη και μιλούν για κόσμο ιδιαίτερα συγκρατημένο και σκεφτικό.


Ανδρέας Μελάς

«Ζητούν έκπτωση και στο 1 ευρώ»

«Πεσμένη είναι η κίνηση και, μάλιστα, αρκετά. Εδώ πουλάς το κομμάτι ένα ευρώ και σου ζητάνε ακόμη καλύτερη τιμή. Ο Δήμος φέτος μας μείωσε λίγο τις τιμές, αλλά τα έξοδα πάλι είναι μεγάλα και η κίνηση μικρή. Θα δούμε στη συνέχεια. Πάντως, ακόμη και στα απαραίτητα είδη, το σκέφτεται ο άλλος. Δηλαδή, άλλες χρονιές ερχόταν και σου έλεγε, βάλε μου 5 φανέλες, τώρα σου λέει, βάλε μου δύο ή μία. Βέβαια, αρχή είναι ακόμα, αλλά από τις πρώτες μέρες φαίνεται η κίνηση, δείχνει το παζάρι πώς θα πάει» ανέφερε ο κ. Ανδρέας Μελάς.

Δημοσθένης Αθανασόπουλος

«Πέθανε ο… Αργύρης»

«Μαύρα και χάλια πάει η κίνηση» μας είπε ο κ. Δημοσθένης Αθανασόπουλος. «Άλλα χρόνια ήταν καλύτερα. Εδώ που βλέπεις, παλιά δεν μπορούσες να περάσεις. Ακόμη και για αυτά τα είδη, που είναι απαραίτητα, δεν έχει λεφτά ο κόσμος. Πέρασε ένας πριν από λίγο και μου λέει “Mε τι να ψωνίσω, μπάρμπα; Πέθανε ο Αργύρης!”. Ποιος είναι ο “Αργύρης”; τον ρωτάω εγώ. “Το χρήμα”, μου απαντά. Είμαι 83 ετών και είμαι από τη Μεσσήνη. Πανηγύρι τέτοιο δεν έχω ξαναδεί».

Σταύρος Τασιόπουλος

«Οικογενειακό συμβούλιο για 5 ευρώ»

Αντλίες μεταγγίσεως υγρών και λαδιού διαθέτει ο κ. Σταύρος Τασιόπουλος, ο οποίος επίσης έκανε λόγο για πτώση στην αγορά. «Είναι μειωμένη η αγοραστική κίνηση σε σχέση με πέρυσι, όμως ακόμη είναι νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα. Σίγουρα παίζει ρόλο η κρίση, δεν υπάρχουν λεφτά στον κόσμο, με αποτέλεσμα να μειώνεται η δουλειά μας. Σε όλη την Ελλάδα έχουμε μείωση 40%. Βλέπεις την οικογένεια να κάνει συμβούλιο για να πάρει ένα προϊόν που κάνει 5 ευρώ».

Απόστολος Αποστολόπουλος

«Όταν το πορτοφόλι είναι άδειο…»

«Δεν υπάρχει καθόλου κίνηση. Ο κόσμος μπαίνει στο πανηγύρι, αλλά δεν έχει λεφτά, όπως συμβαίνει και σε όλη την Ελλάδα» μας είπε ο κ. Απόστολος Αποστολόπουλος. «Έρχομαι από Αθήνα τα τελευταία 20 χρόνια. Από πέρυσι έχει ξεκινήσει η πτώση και είναι παντού. Εγώ έχω είδη για το σπίτι ευρείας κατανάλωσης (εξοπλισμό για την κουζίνα, κ.λπ.). Ακόμη και σε προϊόντα που κυμαίνονται στα 50 λεπτά ή το ένα ευρώ, βλέπεις ότι ο κόσμος δυσκολεύεται, σου λέει κόψε 20 λεπτά, 10 λεπτά... Ο κόσμος διαμαρτύρεται για τα μέτρα, τα χαράτσια, την καθημερινότητα, που πληρώνει συνέχεια λεφτά χωρίς αντίκρισμα. Το πορτοφόλι αδειάζει και πάει αλυσίδα. Δε δουλεύω εγώ, δε δουλεύει ο ένας, δε δουλεύει ο άλλος. Το πανηγύρι έχει φθηνά και καλά πράγματα, αλλά όταν το πορτοφόλι είναι άδειο…».

Σταύρος Μπούρμπος

«Ούτε πολλά πράγματα, ούτε άσχημα»

«Ούτε πολλά πράγματα ούτε και άσχημα. Σε γενικές γραμμές ικανοποιημένοι είμαστε» σημείωσε στο «Θ» ο κ. Σταύρος Μπούρμπος, παρουσιάζοντάς μας τα προϊόντα του: «Πολυψαλίδι που κόβει μαρούλι, άνηθο, σέλινο, μαϊντανό, για το σπίτι, για τη νοικοκυρά, τη σύγχρονη και την παλιά! Έχει πέντε ψαλίδια, δέκα λάμες και κόβει τα πάντα. Έχω, επίσης, μια τάπα που μπαίνει στα σιφώνια. Έτσι, αποφεύγεις νερά, σαπουνάδες, κακοσμίες, κατσαρίδες. Τρόμπα λαδιού, πατατοκόφτης, κρεμμυδοκόφτης… Χρήσιμα πράγματα που βοηθάνε τη νοικοκυρά, είναι σε προσιτές τιμές, γύρω στα 5 ευρώ, οπότε μπορεί να ψωνίσει ο κόσμος».

Γιάννης Παππάς

«Το πανηγύρι είναι παράδοση»

«Ο κόσμος είναι σκεφτικός, κάνει έρευνα αγοράς, αν και αυτό είναι καλό για την ποιότητα του παζαριού. Πάντως, οι άνθρωποι είναι πολύ προβληματισμένοι. Όταν δεν κινείται το χρήμα, δεν κινείται πουθενά, σε κανέναν τομέα. Δεν είναι ότι θα προτιμήσει ο άλλος το πανηγύρι επειδή είναι πιο φθηνά. Είναι αλυσίδα τα πράγματα. Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να ευνοηθεί με την κρίση» μας είπε ο κ. Γιάννης Παππάς, ο οποίος δεν είναι από τη Μεσσήνη, αλλά έρχεται τόσα χρόνια στο πανηγύρι της, που αισθάνεται σαν να είναι από την πόλη.
«Βέβαια, πάντα υπάρχει ο κόσμος που περιμένει το πανηγύρι για να ψωνίσει κάτι. Ειδικά για τις μεγαλύτερες ηλικίες, το πανηγύρι είναι παράδοση, δεν είναι μια εμπορική δραστηριότητα και μόνο. Κυρίως για τους ντόπιους που το έχουν ζήσει, είναι σημαντικό».

Της Μαρίας Νίκα

tharrosnews.gr
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Μεσσήνη - Συρρικνωμένο το πανηγύρι, συγκρατημένος ο κόσμος 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης