TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Μητσιμπόνας: Ένα τραγούδι στη μνήμη του ξαδέρφου μου

Πήγαινε κάτω

Μητσιμπόνας: Ένα τραγούδι στη μνήμη του ξαδέρφου μου Empty Μητσιμπόνας: Ένα τραγούδι στη μνήμη του ξαδέρφου μου

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Σαβ 10 Νοε - 16:45

Μητσιμπόνας: Ένα τραγούδι στη μνήμη του ξαδέρφου μου

Μητσιμπόνας: Ένα τραγούδι στη μνήμη του ξαδέρφου μου Mitsimponas_281418148

Ο Γιώργος Μητσιμπόνας είναι ξάδερφος του αείμνηστου διεθνούς ποδοσφαιριστή που έφυγε άδικα από τη ζωή τον Σεπτέμβριο του 1997. Πριν από δεκαπέντε χρόνια η ποδοσφαιρική Ελλάδα θρηνούσε τον θάνατο του Γιώργου Μητσιμπόνα (με καριέρα σε Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Εθνική Ελλάδας), όταν το αυτοκίνητο που οδηγούσε συγκρούστηκε πλαγιομετωπικά με ημιφορτηγό στο ύψος του χωριού Γιάννουλη. Ο Γιώργος Μητσιμπόνας τραυματίστηκε σοβαρά και διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Λάρισας, όπου και άφησε την τελευταία του πνοή. Ηταν μόλις 35 ετών. Ο ξάδερφός του, επίσης Γιώργος Μητσιμπόνας, γεννημένος την ίδια χρονολογία (1962), ήταν από εκείνους που είχαν συγκλονιστεί από τη μεγάλη απώλεια. Ηταν συνομήλικοι και έπαιζαν στις ίδιες αλάνες στην πατρίδα τους, την Τσαριτσάνη Λάρισας.

«Το σπίτι του Γιώργου είναι ακριβώς απέναντι από το δικό μου. Οι γονείς του μένουν ακόμα εκεί» μας λέει. Εδώ και δέκα χρόνια περίπου ο Γιώργος Μητσιμπόνας ακολουθεί το επάγγελμα του τραγουδιστή. Υπηρετεί το παραδοσιακό δημοτικό τραγούδι, με ιδιαίτερη μάλιστα επιτυχία. Τον αποκαλούν «αηδόνι του κάμπου» και του αρέσει να ερμηνεύει τραγούδια της Ηπείρου, της Θεσσαλίας, νησιώτικα, θρακιώτικα, σαρακατσάνικα και βλάχικα.

«Ο ξάδερφός μου ήταν από μικρός με μια μπάλα στα πόδια, ενώ εμένα μου άρεσε να τραγουδάω. Από πολύ μικρός τραγουδούσα στις παρέες και όλοι μου έλεγαν ότι έχω ωραία φωνή. Είχα βιώματα από του παππούδες μου που ήταν λάτρεις του παραδοσιακού τραγουδιού και αυτή η λατρεία μεταφέρθηκε σε εμένα» τονίζει. Μέχρι να αφοσιωθεί αποκλειστικά στο τραγούδι είναι αλήθεια, όμως, ότι έκανε άλλο επάγγελμα: «Με έπιανε ο κόσμος στην Τσαριτσάνη και μου έλεγε: “Τι τα θέλεις τα μηχανήματα;”, γιατί ασχολούμαι με μηχανουργικές εργασίες και με παρότρυνε να ασχοληθώ με το τραγούδι. Αποφάσισα, λοιπόν, να ασχοληθώ επαγγελματικά [Ο αδικοχαμένος Γιώργος Μητσιμπόνας με την εμφάνιση της Εθνικής.] ά και πλέον θα συνεχίσω να τραγουδάω για όσο ζω. Μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι το δημοτικό τραγούδι είναι οι ρίζες μας» συμπληρώνει ο Γιώργος Μητσιμπόνας, ο οποίος γυρίζει τον χρόνο πίσω και εξηγεί στην «Espresso» πώς ξεκίνησε το παραδοσιακό τραγούδι: «Είχε γίνει μια γιορτή κρασιού στην περιοχή του Αμπελώνα, στην οποία τραγουδούσαν μεγάλοι του παραδοσιακού τραγουδιού, όπως ο Πέτρος Λούκας Χαλκιάς, ο Σάββας Σιάρτας, ο Αλέκος Κιτσάκης και κάποια στιγμή λέω σε ένα ξάδερφό μου, τον Βασίλη Νταβαρούκα που τους γνώριζε, να τους πείσει να ανέβω στην πίστα να πω ένα τραγούδι. “Είναι ξάδερφος του Γιώργου Μητσιμπόνα” τους είπε και όλα έγιναν πιο εύκολα. Το τρακ και το ρίγος που ένιωσα μόλις ανέβηκα στην πίστα δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ηταν όμως και ο ενθουσιασμός μου, γιατί το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα».


Ενα τραγούδι στη μνήμη του ξαδέρφου του

Ο Γιώργος Μητσιμπόνας τραγουδάει σε πανηγύρια, σε γάμους, έχει βγάλει δικά του CD, που κυκλοφορούν με μεγάλη επιτυχία στον νομό Λάρισας, ενώ κάποια στιγμή θέλει να πει κι ένα τραγούδι αφιερωμένο στον ξάδερφό του. «Πράγματι, είναι μια ιδέα που πρέπει να υλοποιήσω. Ο Γιώργος ήταν πολύ αγαπητός κι ένα τραγούδι στη μνήμη του πρέπει να γίνει οπωσδήποτε και είμαι βέβαιος ότι θα σημειώσει μεγάλη επιτυχία».

Το τελευταίο CD του Γιώργου Μητσιμπόνα έχει τίτλο «Θεσσαλικά Μεράκια», βγήκε τέλη Μαΐου και αποτελείται από 31 ηχογραφημένα σε στούντιο παραδοσιακά (θεσσαλικά - ηπειρώτικα και σαρακατσάνικα) μουσικά κομμάτια - κυκλοφόρησε μάλιστα σε όλη την Ελλάδα. Στα κρουστά συμμετέχει ο γιος του, Ορέστης Μητσιμπόνας, που αν και νέος μουσικός, είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει. Ο άνθρωπος πάντως στον οποίο οφείλει πολλά είναι ο Σάββας Σιάτρας, από τους καταξιωμένους του παραδοσιακού τραγουδιού: «Ευχαριστώ τον φίλο μου Σάββα Σιάτρα για όλη τη βοήθειά του και την υποστήριξή του στην προσπάθεια που ξεκίνησα πριν χρόνια, καθώς και για το ότι πίστεψε σε μένα» συμπληρώνει ο Γιώργος Μητσιμπόνας ο οποίος διαιωνίζει -σε άλλο χώρο βέβαια- το «βαρύ» όνομα του αδικοχαμένου (ξαδέρφου του) ποδοσφαιριστή!.
Espressonews.gr
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Μητσιμπόνας: Ένα τραγούδι στη μνήμη του ξαδέρφου μου 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης