Καλή συνέχεια να έχουμε.

Αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» η Κέρκυρα

Αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» η Κέρκυρα Empty Αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» η Κέρκυρα

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Πεμ 29 Νοε - 17:17

Την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας αγκάλιασε η Κέρκυρα, καθώς επικράτησε 2-0 του Τυρνάβου εκτός έδρας, στον πρώτο αγώνα για την Γ' φάση της διοργάνωσης. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Διαμαντόπουλος στο 26', ενώ ο Σίμωσης στο 79' διαμόρφωσε το τελικό 2-0, που δίνει σαφέστατο προβάδισμα στους Φαίακες ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει στην Κέρκυρα στις 20 Δεκεμβρίου.

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν κάκιστος και η βροχόπτωση έντονη, με αποτέλεσμα να μην βοηθούν τους παίκτες να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο. Έτσι, ουσιαστικά στην πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, ο Σιάτρας ανέτρεψε τον Διαμαντόπουλο και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Διαμαντόπουλος ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος το πέναλτι και έδωσε προβάδιμα στην Κέρκυρα στο 26'. Στο 37' ακυρώθηκε σωστά τέρμα του Νόννη, καθώς ήταν σε θέση οφ σάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεπε να παιχτεί ποδόσφαιρο από καμμία ομάδα και στο 79ο λεπτό ο Σίμωσης, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο 8 λεπτά νωρίτερα, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ της Κέρκυρας.

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

Κόκκινες: 55' Σιάτρας (δεύτερη κίτρινη) - 62' Καραπέτσας (δεύτερη κίτρινη)

Κίτρινες: Σιάτρας, Οικονόμου, Περήφανος - Καραπέτσας, Εντερ, Λάμπρου

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Τάσος Μπεριτζάς): Γκούμπος, Αθανασούλης, Περήφανος, Νόννης, Τσιάτρας, Αντωνόπουλος (71' Αγρόδημος), Διβανές, Μεζίνι, Μπουσινάκης (33' Κακαβίτσης), Τσούκαλος, Οικονόμου.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Άκης Μάντζιος): Στρατηλάτης, Λάμπρου, Πετρούσης, Έντερ (82' Γκούμας), Αρμένης, Κρητικός (66' Τσοκάνης), Σταματόγιαννης, Τσουμάνης, Καραπέτσας, Βασιλόγιαννης (71' Σίμωσης), Διαμαντόπουλος.