TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου"

Πήγαινε κάτω

Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου" Empty Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου"

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Τρι 25 Ιουν - 14:48

Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου"

Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου" 20130625_345628

Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε για μια ακόμα χρονιά ο Γιάννης Πετρόπουλος από την Ολυμπία, επιστρέφοντας από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ με δυο Χρυσά Μετάλλια στο Ακόντιο και στη Σφαίρα. Επιδόσεις που επιτεύχθηκαν με σκληρή προσπάθεια και χωρίς καμία στήριξη από την πολιτεία και τους τοπικούς φορείς, από τους οποίους βέβαια, δεν περιμένει να ακούσει ένα μπράβο, λέγοντας χαρακτηριστικά «...έχω συνηθίσει στην αδιαφορία τους. Εδώ δεν ασχολούνται με τα καθημερινά προβλήματα των ΑμεΑ, σιγά μην ασχοληθούν με τον αθλητισμό...».

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ διοργάνωσε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες και διεξήχθη στις 7 και 8 Ιουνίου στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Εκεί συγκεντρώθηκαν δεκάδες αθλητές απ' όλη την Ελλάδα πετυχαίνοντας σημαντικές επιδόσεις στα αθλήματα στα οποία αγωνίστηκαν, έστω κι αν δεν άκουσαν ούτε ένα χειροκρότημα από τις άδειες κερκίδες.

«Δεν υπήρχε κανένας να μας υποστηρίξει, να δει την προσπάθειά μας. Ευτυχώς που είχαμε και συνοδούς, διαφορετικά θα ήμασταν μόνοι μας οι αθλητές στο Ολυμπιακό Στάδιο», λέει ο Γιάννης Πετρόπουλος που όπως αποδείχθηκε, η απουσία κοινού δεν τον πτόησε καθώς και τις επιδόσεις του βελτίωσε στο Ακόντιο και στη Σφαίρα και δυο Χρυσά Μετάλλια απέσπασε, προσθέτοντας τα στη συλλογή του, αφού από το 2010 μέχρι και σήμερα, δεν επέστρεψε ποτέ πίσω χωρίς - τουλάχιστον - ένα χρυσό μετάλλιο.

«Παλεύω μόνος μου»

Ομάδα Στίβου ΑμεΑ στην Ηλεία δεν υπάρχει και ο Γιάννης αγωνίζεται με τους Τιτάνες Αχαΐας. Φυσικά, δεν είναι εύκολο να πηγαίνει για προπονήσεις και προετοιμασία στην Πάτρα, οπότε προπονείται μόνος του στο Στάδιο του Πύργου, έχοντας συμπαραστάτη τον φίλο του Τάκη Ευθυμίου από την Αμαλιάδα -ο οποίος ασχολείται πλέον με την άρση βαρών- με το ειδικό κάθισμα του οποίου προπονείται και αγωνίζεται.

«Μόνος μου παλεύω. Στο Γυμναστήριο κάνω βάρη και στο Στάδιο κάνω τις ρίψεις, πάντα με το κάθισμα του φίλου μου του Τάκη που πάντα με βοηθά και με τις συμβουλές του, αφού έχει περάσει από τα αθλήματα αυτά», λέει ο Γιάννης, που για μια ακόμα φορά απέδειξε ότι η αγάπη για τον αθλητισμό μετατρέπεται σε δύναμη ψυχής που μπορεί να προσπεράσει ακόμα και τα πιο δύσκολα εμπόδια. Εμπόδια που βρήκε στην προετοιμασία, η οποία γινόταν σε δύσκολες συνθήκες και πολλές φορές, χωρίς τις απαιτούμενες υποδομές.

Με...επιδόσεις και χρυσά μετάλλια

Η οικονομική κρίση «χτύπησε» και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ και έτσι οι αθλητές φέτος ήταν λιγότεροι από κάθε άλλη χρονιά και έτσι ήταν μικρότερος και ο ανταγωνισμός. Παρόλα αυτά, η αγωνία και το άγχος πάντα υπάρχει πριν από κάθε αγώνα. Αυτά όμως ο Γιάννης τα μετέτρεψε σε δύναμη και κατάφερε να ρίξει το Ακόντιο στα 12 μέτρα και τη Σφαίρα στα 4 μέτρα, ανεβαίνοντας έτσι στο πιο ψηλό σημείο του βάθρου των νικητών. «Αν και η προετοιμασία δε γίνεται όπως θα έπρεπε, κατάφερα να ανεβάσω τις επιδόσεις μου, κάτι που με χαροποίησε ιδιαίτερα και να πάρω και τα δυο χρυσά μετάλλια που και αυτό με κάνει χαρούμενο».

«Δεν περιμένω αναγνώριση»

Αν και είναι η 4η συνεχόμενη χρονιά που ο Γιάννης κερδίζει μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ωστόσο ποτέ μέχρι σήμερα, τα προηγούμενα χρόνια, δε χτύπησε το τηλέφωνό του από κάποιο φορέα να τον συγχαρεί για τις διακρίσεις του. «Πάντα γίνονται γνωστές οι διακρίσεις μου μέσω της εφημερίδας, αλλά ποτέ μέχρι σήμερα δε με πήρε τηλέφωνο κανένας να μου πει ένα μπράβο, να με ρωτήσει αν χρειάζονται τίποτα για την προετοιμασία. Αλλά, έχω συνηθίσει στην αδιαφορία τους. Εδώ δεν ασχολούνται με τα πολύ σοβαρά καθημερινά προβλήματα των ΑμέΑ, θα ασχοληθούν με τον αθλητισμό; Εγώ κατεβαίνω στους αγώνες γιατί μου αρέσει, με βοηθά ψυχικά και θα συνεχίσω να αγωνίζομαι», λέει ο Γιάννης, όπως θα συνεχίσει να λέει τα...στραβά και τα ανάποδα, καταλήγοντας «Έστω κι αν είμαι ο μοναδικός, δεν θα σταματήσω ποτέ να μιλάω για τα προβλήματα των ΑμεΑ. Πάντα θα υπάρχει η δική μου φωνή».

Νάνσυ Σπυροπούλου

ΠΗΓΗ: patrisnews.gr

*dete.gr


Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου" 20130625_345629

Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου" 20130625_345630
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Κατάθεση ψυχής από τον Πανελληνιονίκη ΑμεΑ Γιάννη Πετρόπουλο: "Παλεύω μόνος μου" 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης