TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Μετάγγιση μετά από πέντε ώρες σε ασθενή με γαστρορραγία

Πήγαινε κάτω

d Μετάγγιση μετά από πέντε ώρες σε ασθενή με γαστρορραγία

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Παρ 23 Αυγ - 19:26

Μετάγγιση μετά από πέντε ώρες σε ασθενή με γαστρορραγία

«Ιστορία καθημερινής τρέλας στο Νοσοκομείο Αγρινίου», τιτλοφορείται η καταγγελία που έγινε στο agriniopress.gr από αναγνώστη, μετά την περιπέτεια του με τον ασθενή που συνόδευε, στον οποίο και διαγνώστηκε γαστρορραγία.

Δημοσιεύουμε αυτούσια την καταγγελία (τα στοιχεία του καταγγέλλοντος είναι στη διάθεση του agriniopress.gr) :

«Είχα λοιπόν την τύχη να χρησιμοποιήσω τις παρεχόμενες υπηρεσίες υγείας στο Νοσοκομείο της πόλης μας χθες το απόγευμα ώρα 5.30.

Εξωτερικά ιατρεία … τέλειος χώρος , παραλαμβάνουν τον ασθενή που συνόδευα , μετά την αξιολόγηση της κλινικής εικόνας του συγγενή μου διαγνώστηκε γαστρορραγία, σημειώνω την ώρα 5.40 το απόγευμα. Μου λένε από τα επείγοντα , θα μεταφερθεί σε θάλαμο να γίνει μετάγγιση αίματος. Σημειωτέον έχω μαζί μου και δίνω στους γιατρούς εξέταση ιδιωτικού ιατρείου που δείχνει αιματοκρίτη 28.2.

Μεταφέρουν τον ασθενή στον θάλαμό κάπου στις 7 ,καλά μέχρι εδώ ε;

Έχει πάει 9 το βράδυ , ρωτάω, τι γίνεται με το αίμα θα βάλετε; Οχι ακόμα είναι η απάντηση γιατί δεν έχουμε τις απαντήσεις του αιματολογικού και η φυσιολογική μου ερώτηση , μα αφού διαγνώστηκε γαστρορραγία , και η απάντηση , και τι φταίμε εμείς αν αργεί το αιματολογικό;

Ώρα 10 το βράδυ ακόμα το αιματολογικό τις απαντήσεις , σημειωτέον ότι δεν δέχτηκαν τις εξετάσεις του ιδιώτη γιατρού, προφανώς οι γιατροί του νοσοκομείου μας έχουν σπουδάσει στο Χάρβαρντ και οι ιδιώτες στην Τανζανία.

Αρχίζω να αντιδρώ έντονα πλέον η κατάσταση του συγγενή μου χειροτερεύει, έχει γίνει ποιό κίτρινος κι από λεμόνι , τι θα γίνει επιτέλους θα βάλετε αίμα; Ναι τώρα περιμένουμε τον νοσοκόμο να πάει να το φέρει…από που ρωτώ από Αθήνα έρχεται; Σας παρακαλώ κύριε μου απαντά με βλοσυρό ύφος μια νοσηλεύτρια …. τι να κάνει ο άνθρωπος ένας νοσοκόμος για όλο το νοσοκομείο, και είναι και μεγάλο. Τελικά 10.35 έρχεται το αίμα , έχουν περάσει ήδη 5 ώρες , αιματοκρίτης του συγγενή μου ….25.1 , 3 μονάδες κάτω ….. .Μήπως να μου απαντήσει κάποιος πόσο ανεβαίνει ο αιματοκρίτης με μετάγγιση μιας φιάλης αίματος; Αν υπάρχει η στοιχειώδης ευθιξία κύριε διοικητά περιμένω να μου απαντήσετε. 5 ώρες για να βάλουν μια φιάλη αίματος σε άνθρωπο που χρειάζεται επειγόντως μετάγγιση , και κάτι τελευταίο ….περνάει ο γιατρός για επίσκεψη ….γιατί δεν έχει καθετήρα ο ασθενής ρωτά, η απάντηση , ξέχασαν να του βάλουν στα επείγοντα .

Κύριε διοικητά ειλικρινά έχω την απορία τα γνωρίζετε όλα αυτά ; Αν όχι πρέπει να τα μάθετε αν τα γνωρίζετε μήπως λέω εγώ να το κλείσουμε το μαγαζί γιατί μόνο νοσοκομείο δεν είναι; Και ειλικρινά εύχομαι να μην χρειαστεί κανείς σας να νοσηλευτεί σε αυτό το υπέροχο νοσοκομείο κατά τα λεγόμενα αυτού που το εγκαινίασε , για τον Σαλμά λέω και για τους χειροκροτητές του στα εγκαίνια ….μια μέρα πριν την αποπομπή του από υπουργό . Η ταμπέλα απ’ έξω όμως γράφει ότι εγκαινιάσθηκε από τον Σαλμά ….. ματαιοδοξία το μεγαλείο σου…..

….και η τρέλα έχει και συνέχεια ….. 2.5 ώρες σήμερα το πρωί να αλλάξουν ένα ορό από τις 7.30 που ειδοποίησα ήρθαν 10.00 και υποτίθεται ότι ο άνθρωπος αυτός έχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα ….. και στην ερώτηση μου γιατί αργείτε η απάντηση ….. και τι θέλετε να κάνουμε δυο νοσηλεύτριες έχει ….. και αν σας αρέσει αλλιώς ….»

(Για τις καταγγελίες σας στο agriniopress.gr, επικοινωνήστε με το info@agriniopress.gr ή τηλεφωνικά στο 6944-912990)

*agriniopress.gr
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Μετάγγιση μετά από πέντε ώρες σε ασθενή με γαστρορραγία 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης