TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Οργή λαού στο Σύνταγμα παρά τα άγρια επεισόδια

Πήγαινε κάτω

Οργή λαού στο Σύνταγμα παρά τα άγρια επεισόδια Empty Οργή λαού στο Σύνταγμα παρά τα άγρια επεισόδια

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Δευ 13 Φεβ - 15:23

Οργή λαού στο Σύνταγμα παρά τα άγρια επεισόδια

Το κέντρο της Αθήνας πλημμύρισε. Περισσότερα από 100.000 άτομα παρέμειναν στο Σύνταγμα και διαδήλωσαν (παρά τα πρωτοφανή επεισόδια) την αντίθεσή τους στην ψήφιση των νέων οικονομικών μέτρων που προβλέπει η νέα δανεική σύμβαση. Το καθένα άλλωστε βιώνει το δικό του δράμα. Ανεβαίνει τον δικό του Γολγοθά καθώς καθημερινά βλέπει η θηλιά να σφίγγει όλο και περισσότερο γύρω από τον λαιμό του.

Ατομα κάθε ηλικίας με μια φωνή εκδήλωσαν την οργή τους, αλλά εξέφρασαν και την αδικία που θα φέρουν τα νέα μέτρα. Κάποιοι από αυτούς ταξίδεψαν από το εξωτερικό για να δώσουν το βροντερό «παρών», όπως μια ομάδα Ελλήνων οι οποίοι γεννήθηκαν στη Γερμάνια και ζουν στο Εδιμβούργο. «Ηρθαμε να κάνουμε μια έρευνα για την κρίση στη χώρα μας. Σκοπός μας είναι να μιλήσουμε με όσο κόσμο περισσότερο μπορούμε, ώστε να δούμε την πραγματική κατάσταση, γιατί δεν πιστεύουμε ότι τα γερμανικά μέσα μεταφέρουν την αλήθεια. Δεν θα μπορούσαμε να μην έρθουμε εδώ» λέει στην «Espresso» η Ελένη και συνεχίζοντας προσθέτει:

«Είμαστε και εμείς Ελληνες και δεν γινόταν να λείπουμε από μια τόσο μεγάλη μέρα για την Ελλάδα, όπως τη συγκέντρωση των αγανακτισμένων. Με την επιστροφή μας στη Γερμανία και μέσω της δουλειάς που θα συγκεντρώσουμε θα ενημερώσουμε και εμείς το κοινό για την πραγματική κατάσταση στην Ελλάδα».

Ο Φάνης Ψαρόπουλος είναι κομμωτής και πατέρας δύο ανήλικων παιδιών και παλεύει για να προσφέρει στην οικογένειά του τα απαραίτητα. «Η κατάσταση έχει ξεφύγει δραματικά, το μέλλον πλέον της χώρας διαγράφεται αβέβαιο. Εχω δύο παιδιά και δεν ξέρω τι να τους πω. Τα έξοδα τρέχουν και εγώ καλούμαι σύμφωνα με τα λεγόμενα των πολιτικών μας να είμαι νομοταγής πολίτης. Για πόσο ακόμη;» Μεγάλα είναι τα προβλήματα, όπως εξηγεί, ο Γιώργος Μακρογαμβάκης και στον χώρο των μεταφορών καθώς εργγάζεται ως οδηγός σε μεταφορική εταιρεία: «Η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει τα πάντα γύρω μας. Κάποιοι επέλεξαν την καταστροφή μας και εμείς καλούμαστε να ζήσουμε έτσι όπως ακριβώς αυτοί θέλουν. Τα δρομολόγια με προϊόντα που έρχονται στη χώρας μας ή διακινούνται μέσα σε αυτήν έχουν μειωθεί αισθητά πλέον σε όλες τις μεταφορικές εταιρείες. Εχω ένα παιδί πέντε ετών και η γυναίκα μου πρόσφατα έχασε τη δουλειά της».

Αγανακτισμένος με την οικονομική και κοινωνική εξαθλίωση της χώρας και ο Βαγγέλης Κανελλόπουλος: «Βρίσκομαι εδώ μαζί με όλους τους αγανακτισμένους πολίτες για να στείλω και εγώ ηχηρό μήνυμα σε όλους αυτούς που ευθύνονται για την κατάντια μας».

ΜΙΚΗΣ - ΓΛΕΖΟΣ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΧΗΜΙΚΩΝ!

Στο πλευρό των διαδηλωτών στο Σύνταγμα βρέθηκαν χθες ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Μανώλης Γλέζος, οι οποίοι στην προσπάθειά τους να μπουν στο Κοινοβούλιο έπεσαν θύματα της ευρείας χρήσης χημικών από τις αστυνομικές δυνάμεις.

Συγκεκριμένα, την ώρα που ο Μίκης Θεοδωράκης προσπαθούσε να πείσει τους αστυνομικούς να τον αφήσουν να εισέλθει στη Βουλή, αστυνομικοί προχώρησαν σε ρίψη χημικών λίγα μόλις μέτρα από το σημείο όπου στεκόταν ο μεγάλος μας συνθέτης, μαζί με τον δήμαρχο Στυλίδας Απόστολο Γκλέτσο και μέλη της Κίνησης Ανεξάρτητων Πολιτών «Σπίθα».

Αμέσως στο πλευρό του προσέτρεξε ο προσωπικός του γιατρός Γεώργιος Βήχας, ο οποίος του παρείχε τις πρώτες βοήθειες. Θύμα της χρήσης χημικών από τις δυνάμεις των ΜΑΤ έπεσε όμως και ο Μανώλης Γλέζος.

Με εμφανή τα συμπτώματα της δύσπνοιας, ο κ. Γλέζος δήλωσε στις κάμερες ότι τα μέτρα αυτά, τα οποία είναι εναντίον του ελληνικού λαού, καταλύουν επιπλέον κάθε έννοια συνταγματικής και δημοκρατικής νομιμότητας. Τελικά, στους κ.κ. Γλέζο και Θεοδωράκη επετράπη η είσοδος στο Κοινοβούλιο.

Οπως εκμυστηρεύτηκε ο μεγάλος μας συνθέτης, κάθισε στα έδρανα της Βουλής για να κοιτάζει στα μάτια όλους αυτούς που θα υπερψηφίσουν το νέο μνημόνιο.


Καζάκος: Δεν είμαστε ζώα!

Ανάμεσα στο συγκεντρωμένο πλήθος και μια ομάδα νεαρών ηθοποιών. Στην παρέα τους και ο Κωνσταντίνος Καζάκος που κατέβηκε στους δρόμους για να διαμαρτυρηθεί για την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας.

«Αυτό που συμβαίνει το τελευταίο διάστημα στη χώρα μας μόνο κοροϊδία μπορεί να το χαρακτηρίσει κάποιος. Νομίζουν ότι είμαστε ζώα, μας πουλάνε παραμύθια και τους πιστεύουμε. Ε λοιπόν, αυτό πρέπει να σταματήσει. Αν υπάρχει Ελληνας ο οποίος πιστεύει ότι αυτοί που μας έφεραν σε αυτό το σημείο μπορούν και να μας βγάλουν, θα ήταν ηλίθιος. Τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν και μάλιστα ριζικά. Δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να τους σταματήσουμε ώστε να μην υπογράψουν την καταδίκη μας, αλλά τουλάχιστον θα τους δώσουμε ένα μήνυμα ότι είμαστε όλοι μαζί. Πρέπει ο κόσμος να ξεσηκωθεί, δεν γίνεται αυτοί εκεί μέσα να καθορίζουν τις τύχες τις δικές μας και των παιδιών μας» ανέφερε στην «Espresso» ο Κωνσταντίνος Καζάκος που μίλησε και για την κρίση στον καλλιτεχνικό χώρο:

«Το δικό μου επάγγελμα περνάει ήδη την κρίση και αυτό το έχουμε νιώσει όλοι οι ηθοποιοί. Φοβάμαι ότι θα ζήσουμε και χειρότερες καταστάσεις όλοι μας».

Espressonews.gr


ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Οργή λαού στο Σύνταγμα παρά τα άγρια επεισόδια 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης