TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Αννα Βαγενά: "Ο κόσμος μου έδωσε την έδρα"

Πήγαινε κάτω

Αννα Βαγενά: "Ο κόσμος μου έδωσε την έδρα" Empty Αννα Βαγενά: "Ο κόσμος μου έδωσε την έδρα"

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Τρι 14 Φεβ - 15:03

Αννα Βαγενά: "Ο κόσμος μου έδωσε την έδρα"

Η πιο βραχύβια βουλευτής που έχει περάσει από τα έδρανα του ΠΑΣΟΚ είναι η γνωστή ηθοποιός Αννα Βαγενά. Ορκίστηκε λίγο πριν από τις 2.00 το μεσημέρι της Κυριακής αντικαθιστώντας την επίσης ηθοποιό Πέμη Ζούνη που παραιτήθηκε και διαγράφηκε από την Κοινοβουλευτική Ομάδα μιάμιση ώρα μετά τα μεσάνυχτα, καθώς αρνήθηκε να υπερψηφίσει τη νέα δανειακή σύμβαση. Ουσιαστικά ήταν βουλευτής ΠΑΣΟΚ για μόλις 12 ώρες!

Σήμερα η κ. Βαγενά μιλάει στην «Espresso» για όσα έζησε το βράδυ της Κυριακής στα έδρανα του Κοινοβουλίου και προσδιορίζει τη θέση της για το πολιτικό της αύριο, που επιθυμεί να είναι άρρηκτα δεμένο με το θεατρικό σανίδι, από το οποίο χρόνια τώρα μας προσφέρει σημαντικές παραστάσεις, ξορκίζοντας έτσι την κακοφωνία της πολιτικής σκηνής.

«Συγκινήθηκα πολύ την ώρα της ορκωμοσίας, με αυτά τα απλά λόγια που λέει ο όρκος. Και σκέφθηκα πώς εγώ, ένα κορίτσι από τη Λάρισα, φτωχό, που μεγάλωσα ορφανή, με πολλές δυσκολίες, έφτασα σε αυτή τη μεγάλη στιγμή, να ορκίζομαι στη Βουλή!»

«Μπήκα στη Βουλή την πιο δύσκολη μέρα και δεν ξέρω πραγματικά πόσο θα μείνω εκεί. Αυτή τη στιγμή είμαι ανεξάρτητη. Κρατώ τη βουλευτική μου έδρα, γιατί ξέρω ότι δεν προήλθα μέσα από έναν κομματικό μηχανισμό. Πραγματικά δεν αισθάνομαι ότι οφείλω κάτι. Δεν έχω πάρει μια έδρα από το ΠΑΣΟΚ, από τον κόσμο την έχω πάρει!» δηλώνει η σπουδαία πρωταγωνίστρια. «Σε αυτούς χρωστάω να κάνω κάτι» διευκρίνισε «κυρίως για τα προβλήματα του κέντρου της Αθήνας, για τα οποία, όπως είχα δηλώσει τότε, κατέβηκα στην Α’ Αθηνών».


- Πιστεύετε ότι είστε μεταξύ αυτών που θα αποτελέσουν τη μαγιά της Βουλής που θα προκύψει από τις εκλογές;
Δεν ξέρω. Δεν είναι και εύκολα τα πράγματα και δεν είναι στον χαρακτήρα μου. Είμαι σαν το ψάρι έξω από το νερό. Ευτυχώς αισθάνομαι ότι είμαι έξω από ένα τέτοιο σύστημα, που δεν το ξέρω, δεν θέλω να το μάθω και δεν με αφορά. Αλλά δεν ξέρω κι αν είναι εύκολο να επιβιώσει κανείς έξω από αυτό το σύστημα. Θα δείξει…

- Πώς νιώσατε βλέποντας τους συναδέλφους σας στη Βουλή να ψηφίζουν «ναι»;
Αυτό είναι θέμα του καθενός. Δεν είναι εύκολο και γι’ αυτούς. Να μην τους αδικούμε. Κάποιοι άνθρωποι έχουν δουλέψει και σκληρά αυτό το διάστημα. Να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Καθένας με κάποιο τρόπο πιστεύει ότι μπορεί να είναι σωστός, αρκεί να είναι αγνή η πρόθεσή του. Πάντως προχθές για εμένα ήταν μια συγκινητική στιγμή η ώρα της ορκωμοσίας. Σκέφτηκα πώς εγώ, ένα κορίτσι από τη Λάρισα, φτωχό, που μεγάλωσα ορφανή, με πολλές δυσκολίες, έφτασα σε αυτή τη μεγάλη στιγμή, να ορκίζομαι στη Βουλή και θα έλεγα μόνο με τις δικές μου δυνάμεις και την αγάπη του κόσμου.

- Θα συνεχίσετε τις εμφανίσεις σας στο θέατρο;
Βέβαια θα συνεχίσω, αφού δεν υπάρχει ασυμβίβαστο. Αν υπήρχε ασυμβίβαστο, δεν θα πήγαινα. Τώρα που με βρίσκεις δουλεύω για τις παραστάσεις μου. Βεβαίως θα δω τις υποχρεώσεις μου και τα δικαιώματά μου ως βουλευτή και θα δω πώς θα μπορέσω κατά τον καλύτερο τρόπο να τα ταιριάξω και τα δύο. Αλλωστε μπορεί να είμαι βουλευτής για πολύ μικρό διάστημα…

- Πώς νιώσατε που είδατε τον Μίκη Θεοδωράκη και τον Απόστολο Γλέζο να μπαίνουν στη Βουλή;
Ηταν πολύ συγκινητικό. Τους έβαλαν τιμητικά να καθίσουν δίπλα στο προεδρείο και παρακολούθησαν ένα μέρος της συνεδρίασης…
Espressonews.gr
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Αννα Βαγενά: "Ο κόσμος μου έδωσε την έδρα" 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης