TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!

Πήγαινε κάτω

Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!  Empty Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Πεμ 3 Μάης - 17:24

Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!

Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!  111

Από Αναγνώστη
Μέχρι πρίν το ΠΑΣΧΑ (2012 ) τη λέξη ΒΟΙΔΟΚΟΙΛΙΑ την γνώριζα ,ως λέξη μειωτική και περιφρονητική. « Άρε βοιδοκοίλι …Είσαι σαν βοιδοκοιλιά »
Φέτος (2012) ΠΑΣΧΑ έκανα με την οικογένεια μου (Ελένη και Νίκη ) στην περιοχή της Πύλου Μεσσηνίας .
Είναι από τα γραφικότερα και ιστορικότερα μέρη της Ελλάδας (Ναυμαχία του Ναβαρίνου 1827).
Από την Αθήνα απέχει 350 χιλιόμετρα .Πολλά τα ενδιαφέροντα .Πολλά τα αξιοθέατα . Φρούρια ,κτίρια .πλατείες, αγάλματα, πράσινο ,δέντρα με επικρατέστερη την Ελιά , το ευλογημένο αυτό αιωνόβιο δένδρο της αγάπης και της Ειρήνης .


Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!  210

Το ευλογημένο λάδι της μεσσηνίας .Εγώ τρώω ψωμί και λάδι και δεν χορταίνω.
Τμήμα της περιοχής είναι και ο όρμος της Βοιδοκοιλιάς …Ναι ο κόλπος της ΒΟΙΔΟΚΟΙΛΙΑΣ !!
Μία πινακίδα σού λέει προς Βοιδοκοιλιά .
Άλλος την διαβάζει και γελάει και άλλος ερεθίζεται ,κάτι ανάλογο στην περίπτωση της ερωτικής διεγέρσεως και αμέσως παίρνεις την απόφαση ….θα πάω.


Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!  310

Τη λέξη ΒΟΙΔΟΚΟΙΛΙΑ πολλοί δεν την ξεύρουν ,ίσως και να μην την έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ .
Ένα πρωινό ξεκίνησα, μπήκα στον δρόμο προς βοιδοκοιλιά .
Στην αρχή ο δρόμος είναι άσφαλτος και μετά γίνεται χωματόδρομος.Νομίζω όλα έτσι αρχίζουν στη ζωή.
Το τέλος του δρόμου της Βοιδοκοιλιάς ήταν διαφορετικό ήταν ευχάριστο.
Δεξιά και αριστερά διάφορα δένδρα και μετά από 3 χιλιόμετρα (περίπου) τερματίζει μπροστά στον όρμο της Βοιδοκοιλιάς που σε περιμένουν τεράστιοι αμμόλοφοι με αρμυρίκια και αμέσως ο επίγειος μικρός Παράδεισος , ο κόλπος ,ο όρμος της Βοιδοκοιλιάς .Ο κόλπος είναι καταπληκτικός .
Είναι ένα πραγματικό πέταλο . Στις δύο άκρες ορθώνονται τεράστια βράχια. Είναι καταφαγωμένα από τα κύματα και την αλμύρα . Είναι ένα στενωπό μόνο για μικρά σκάφη .


Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!  410

Το άνοιγμα αυτό το λένε « ΤΟ ΣΤΕΝΟ Της ΣΥΚΙΑΣ ».Τα κύματα δεν μπορούν να μπούν μέσα στον κόλπο ,κτυπάνε στα βράχια ,ορθώνονται 5 – 10 μέτρα και τότε ορμάνε μέσα στον κόλπο .
Την ημέρα αυτή βρήκα μεγάλη θαλασσοταραχή τουλάχιστον 6 μποφόρ …Το θέμα ήταν πρωτόγνωρο !!
Η σφενδόνη του πετάλου (του κόλπου)έχει μήκος περίπου 500 μέτρα .
Η παραλία προσιτή χωρίς βράχια και η άμμος ζάχαρη .Την ημέρα εκείνη το χειμέριο κύμα έβγαινε στην στεριά (αιγιαλός…) πάνω από 5 μέτρα.
Η λέξη Βοιδοκοιλιά είναι σύνθετος από το βόδι και την κοιλάδα ,δηλαδή κοιλάδα των βοδιών.
Στο βόρειο μέρος του όρμου ,ορθώνεται μικρό βουνό ,πάνω στο οποίο είναι κτισμένο κάστρο ,το Παλαιόκαστρο .
Πρίν το Παλαιόκαστρο είναι το σπήλαιο του Νέστορα .Φαίνεται από μακριά με γυμνό μάτι .Σκέφθηκα να πάω . Ο ντόπιος πληροφοριοδότης μου ,άνθρωπος της δουλειάς και του καθημερινού μόχθου , που σπανίζουν και αυτοί με απέτρεπε ,διότι η ανάβαση είχε πολλές δυσκολίες.
Με πολύ ευγένεια μου είπε ,ότι δεν έχω καλό εξοπλισμό . Αντελήφθηκε τις αδυναμίες μου ….Τελικά δεν πήγα .


Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!  510

Σ΄ένα βιβλιοπωλείο της Πύλου ( κατόπιν εορτής ) βρήκα σχετικό βιβλίο ,για την Πύλο ,Μεθώνη και τα αξιοθέατα του Χαρ.Α.Μπαλτά των εκδόσεων Παπαδήμα.
Φίλε αναγνώστη πρίν πάς στην περιοχή της Πύλου αγορασέ το .
Όταν πάς σου εύχομαι να είναι ήρεμη η θ΄λασσα του Ναβαρίνου ,’ώστε να πάς και στην ΣΦΑΚΤΗΡΙΑ .Εγώ στάθηκα άτυχος ,είχε ΜΠΟΦΟΡ

newsmessinia.blogspot.com
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Εντυπώσεις ενός επισκέπτη της Βοιδοκοιλιάς !!  41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης