Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

Με εκπλήξεις ο 3ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross

Πήγαινε κάτω

Με εκπλήξεις ο 3ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross Empty Με εκπλήξεις ο 3ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Πεμ 17 Μάης - 11:33

Με εκπλήξεις ο 3ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross A4A3E4E65F95DFA4121A7670044A2ED9

Πολλές οι νέες συμμετοχές στο Argos Motocross Park

Τον καλύτερο, αγωνιστικά, αγώνα της χρονιάς μέχρι τώρα απόλαυσαν οδηγοί και θεατές στο καταξιωμένο πλέον Argos Motocross Park. Βελτιωμένη σημαντικά η διαδρομή, φαρδύτερη και ασφαλέστερη, περισσότερο χρώμα και ευκολίες θέασης για τους θεατές που έσπευσαν από όλη την Πελοπόννησο και όχι μόνο.

Ο αγώνας της ημέρας έγινε στο α’ σκέλος της κατηγορίας ΜΧ2 όπου ο αποφασισμένος, καλά προετοιμασμένος Παναγιώτης Παπίλας (Honda) και ο Δημήτρης Κοντολέτας (Yamaha), πάλεψαν μέχρις εσχάτων. Άλλαξαν την 1η θέση μεταξύ τους δύο φορές για να τερματίσουν με αυτήν την σειρά με διαφορά αναπνοής.

Ξεκινώντας λίγο καλύτερα στο β' σκέλος ο Κοντολέτας έκανε γρήγορα μια μικρή διαφορά από τον μεγάλο του αντίπαλο αυξάνοντάς την μέχρι τον τερματισμό. Οι Δημήτρης Μπαξεβάνης (Yamaha), Γιάννης Τουρατζίδης (Yamaha) και Αλέξανδρος Γεωργαντάς (Husqvarna) ανέβασαν το θερμόμετρο στο α’ σκέλος με τον Τουρατζίδη να τερματίζει 3ος.

Στο β’ σκέλος ήταν ο πολύ καλός Μανώλης Κρητικός (Yamaha 125) αυτός που ακολούθησε τους δύο πρωτοπόρους "γυρνώντας" σε ίδιους χρόνους με αυτούς. Κέρδισε φυσικά την ΜΧ2Τ όπου ο αειθαλής και πάντα γελαστός Νεκτάριος Παπαβασιλείου κατάφερε να αρπάξει την 2η θέση από τον Νίκο Φανουράκη.

Προβληματισμένος και με λάθη ο Παναγιώτης Κουζής (Honda), κέρδισε μεν και τα 2 σκέλη στην ΜΧ1 έχοντας όμως έναν σταθερά ανερχόμενο και ουσιαστικό Γιώργο Ηλιόπουλο (ΚΤΜ) πιεστικά πίσω του να μην τον αφήνει να πάει ανάσα.

Πανέμορφη και σκληρή μάχη δόθηκε για το βάθρο στο α΄ σκέλος. Ένα βάθρο που πήγε τελικά στον Δημήτρη Βαγγελάκο (Yamaha). Ισοβάθμισε με τον Μανώλη Σκύβαλο (Honda) αλλά τον κέρδισε κατά κράτος στο β’ σκέλος. Πάρα πολύ καλή η 1η εμφάνιση στην καριέρα του στην ΜΧ1 του Κορίνθιου Γιώργου Γεωργούση (Yamaha) ενώ άκρως αποτελεσματικός ήταν ο Σοφοκλής Μαμωνάς (Suzuki) στην έδρα του.

Πλήθος ανακατατάξεων στην ΟΡΕΝ όπου ο Κυριάκος Κιουτσούκωστας (Suzuki) οδηγώντας ταχύτατα αλλά και μυαλωμένα βελτίωσε την 2η θέση που κατέκτησε στο α’ σκέλος. Μετέχοντας σε μια τριπλή μονομαχία (Τσεκούρας, Κιουτσούκωστας, Δημολιάνης), πέτυχε νίκη στο β’ σκέλος (την πρώτη του!) και πέρασε στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Προβληματισμένος ο νικητής του προηγούμενου αγώνα Βασίλης Ράπτης (Kawasaki) είδε τον εκπρόσωπο της Αρτας, Νίκο Κριμπούνη (ΚΤΜ) να ανεβαίνει στο βάθρο μπροστά του. Αθλητής- έκπληξη εδώ, ο Βασίλης Τσεκούρας (Kawasaki) από το Αίγιο, πήρε την pole position και την καρώ σημαία στο α’ σκέλος αλλά έπεσε και εγκατέλειψε στο β’. Όλα αυτά στην πρώτη του πρωταθληματική εμφάνιση! Απολαυστικές ήταν και οι μάχες των Κ. Παπαδόπουλου με τον Γ.Πιλάλα με τα δυο Kawasaki αλλά και του Δ.Στούπα στο β’ σκέλος. Αισθητή ήταν η απουσία του Σταμάτη Λυρίου.

Ανεβασμένο οδηγικά, θεαματικά αλλά και αγωνιστικά το επίπεδο στα Quad όπου ο Θανάσης Λάμπρου (Yamaha) εναλλάχθηκε στις θέσεις 1-2 με τον Αριστειδη Τριανταφύλλου (Suzuki) ενώ ο «Quadcaptain» Αλέκος Κατσινέλης (KTM) απέδειξε ότι "τα αγαθά κόποις κτώνται" πανηγυρίζοντας για τις δύο 3ες θέσεις του.

Στην Junior (11-14 ετών), ανεβασμένος στο β’ σκέλος ο Δημήτρης Τουρατζίδης (Yamaha) πίεσε το φαβορί και διπλό νικητή τελικά Γιώργο Γαβρίλη (ΚΤΜ). Ο Γιώργος Ευμορφιάδης (Kawasaki) είχε μια άτυχη στιγμή στο β’ σκέλος, έπεσε, τραυματίστηκε, τρομάζοντας θεατές και τους οικείους του αλλά σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες δεν είχε κάτι σοβαρό.

Τέλος, στην Mini (αθλητές 8-11 ετών), ο Γρηγόρης Κραμβουσιάνος (ΚΤΜ) χρειάστηκε να βάλει όλο του το πείσμα για να κερδίσει τον Ανδρέα Ανδρέου (ΚΤΜ) στο β’ σκέλος. Στο α’ σκέλος ήταν ο Αγγελος Βογιατζής (ΚΤΜ) που τον πέρασε για τη δεύτερη θέση.

Επόμενος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross θα γίνει στις 26-27 Μαΐου στην Κοζάνη.

Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Με εκπλήξεις ο 3ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross 41610