TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/
TrelosTwnFm-News
Σας ανακοινώνω οτι το forum θα είναι ''ανενεργό'' σε θέματα.
Και πλέον την σκυτάλη στην ενημέρωση θα την ''πάρει'' το blog.
Καλή συνέχεια να έχουμε.

http://trelostwnfmnews.blogspot.gr/

Τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν στα Μ.Μ.Μ χωρίς εισιτήριο

Πήγαινε κάτω

Τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν στα Μ.Μ.Μ χωρίς εισιτήριο Empty Τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν στα Μ.Μ.Μ χωρίς εισιτήριο

Δημοσίευση από ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM Δευ 19 Αυγ - 17:53

Τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν στα Μ.Μ.Μ χωρίς εισιτήριο

Έπειτα από το τραγικό συμβάν του θανάτου του 19χρονου Θανάση Καναούτη, ήρθαν στο προσκήνιο ένα σωρό ερωτήματα σχετικά με τα Μ.Μ.Μ. και για το τι ισχύει για την λαθρεπιβίβαση, αν θα έπρεπε να υπάρχουν πιο ευνοικές ρυθμίσεις για τους ανέργους και γενικότερα τι θα πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση που μας πιάσουν χωρίς εισιτήριο.

Αρχικά να διευκρινίσουμε ότι πάνω απ' όλα αξία έχουν οι υποχρεώσεις μας.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να κόβουμε κανονικά εισιτήριο κάθε φορά που χρησιμοποιούμε τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.

Τι κάνουμε όμως στην περίπτωση που ο ελεγκτής διαπιστώσει ότι για κάποιον λόγο δεν έχουμε εισιτήριο;

Αυτά είναι τα δικαιώματά μας:
1 Αν δεν θέλω να δώσω τα στοιχεία μου στους ελεγκτές, είναι νόμιμο δικαίωμα μου και δεν διαπράττω κανένα ποινικό αδίκημα
2. Οι ελεγκτές δεν έχουν δικαίωμα να με συλλάβουν.
3. Αν μου ζητήσει τα στοιχεία μου οποιοσδήποτε αστυνομικός (ακόμα και εκτός υπηρεσίας), τα δίνω γιατί είμαι υποχρεωμένος, προκειμένου να μην έχει δικαίωμα να με κρατήσει.
4.Δεν είμαι υποχρεωμένος να περιμένω την άφιξη της αστυνομίας.
5.Ζητάω από τον οδηγό ν' ανοίξει την πόρτα στην επόμενη στάση κι από τους ελεγκτές να με αφήσουν να κατέβω και τους δηλώνω ρητά, ότι δεν θέλω να παραμείνω στο λεωφορείο.
6.Δεν πηγαίνω σε καμία περίπτωση, με την θέλησή μου, στο αστυνομικό τμήμα, μαζί με τους ελεγκτές, ούτε δέχομαι να με οδηγήσουν με το λεωφορείο, εκεί που θέλουν αυτοί.
7.Αν μου κλείσουν την πόρτα και μου περιορίσουν την έξοδο, καλώ αμέσως το 100, καταγγέλλοντας, ότι κρατούμαι παράνομα, χωρίς την θέληση μου και ζητάω την άμεση επέμβαση της αστυνομίας, γιατί διαπράττεται αυτόφωτο αδίκημα σε βάρος μου.
8.Ζητώ ονόματα και τηλέφωνα συνεπιβατών μου, για να έχω μάρτυρες.
9.Καλώ αμέσως στα τηλέφωνα των «ΕΠΙΒΑΤΩΝ» ζητώντας νομική βοήθεια και αλληλεγγύη.
10.Όταν έρθουν οι αστυνομικοί, απαιτώ να συλλάβουν αμέσως, τους ελεγκτές ή και τον οδηγό, γιατί με κράτησαν παράνομα και χωρίς την θέληση μου και ζητώ να κρατήσουν τα στοιχεία όλων των μαρτύρων συνεπιβατών μου.
11. Στην ερώτηση των αστυνομικών «αν θέλω να καταθέσω μήνυση», απαντώ, ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω, αντίθετα αυτοί, είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν αμέσως τον Εισαγγελέα και να συντάξουν έκθεση σύλληψης και βεβαίωσης του αδικήματος, γιατί το αδίκημα της παράνομης κατακράτησης, είναι αυτόφωρο πλημμέλημα και διώκεται αυτεπάγγελτα, αλλιώς κάνουν παράβαση καθήκοντος.
12. Αν οι αστυνομικοί δεν ενεργούν τα νόμιμα, τους υπενθυμίζω ότι διαπράττουν παράβαση καθήκοντος, γι' αυτό ζητάω τα στοιχεία τους, προκειμένου να τους αναφέρω.
13. Η πληρωμή ή μη του προστίμου, που θα επιβληθεί από τον ΟΑΣΘ, αποτελεί προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου.

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε τις συμβουλές που δίνει το Υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, μέσω ενός τηλεοπτικού σποτ που βλέπουμε το τελευταίο διάστημα συχνά στις οθόνες μας..

Όπως θα δείτε και στο παρακάτω βίντεο, η διαφήμιση αναφέρει χαρακτηριστικά πως η λαθρεπιβίβαση κοστίζει... σε όλους μας! Δίνει συμβουλές για ένα νέο ξεκίνημα, αναφέροντας χαρακτηριστικά "Αφετηρία για μια άλλη σχέση με τις συγκοινωνίες μας"...

Δείτε το σχετικό βίντεο:




Εύα Στρατή

*pelop.gr
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΩΝ FM
Διαχειριστής

Χώρα Χώρα : Greece
Φύλλο Φύλλο : Άντρας
Όνομα : Βασίλης
Τόπος Τόπος : Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας
Ηλικία Ηλικία : 44
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 41153
Έλαβες ευχαριστώ Έλαβες ευχαριστώ : 320
Browser Browser : Τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν στα Μ.Μ.Μ χωρίς εισιτήριο 41610

https://www.facebook.com//groups/trelostwnfm.forumgreek/ https://twitter.com/Trelostwnfm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης